Україна може розпочати виробництво плутонію для виготовлення ядерного боєзаряду вже за кілька років за умови політичної стабільності та відсутності війни. Таку думку висловив експерт з ядерного озброєння Павло Подвиг в інтерв’ю для Радіо Свобода.
За його словами, створення радіохімічного виробництва для виділення плутонію з відходів атомних електростанцій – процес, який можна здійснити протягом чотирьох років. Простішим варіантом для України є використання плутонію для виготовлення атомної бомби, оскільки його видобуток з ядерних реакторів на урановому паливі є технологічно здійсненним.
Подвиг зазначив, що на сьогодні в Україні вже накопичилося близько семи тонн плутонію з реакторів, що теоретично може вистачити на кілька сотень ядерних боєзарядів. Однак, щоб використовувати цей плутоній, необхідно виділити його з відпрацьованого палива, що вимагає наявності спеціалізованого радіохімічного виробництва.
Експерт підкреслив, що плутоній має перевагу в порівнянні з ураном через меншу критичну масу – 10 кг проти 50 кг урану, що робить його зручнішим для виготовлення боєзарядів. Подвиг також зауважив, що питання доставки таких боєзарядів не є проблемою, оскільки українська промисловість вже активно розвиває виробництво як крилатих, так і балістичних ракет.