Росія на переговорах 2022 року пропонувала Україні капітуляцію.
Як повідомляє «Радіо Свобода» з посиланням на власні джерела, проект договору, яким Путін пізніше махав перед африканськими делегаціями, журналісти отримали від українського джерела, «знайомого з перебігом переговорів, а російське джерело, «близьке до переговорів, підтвердило його справжність».
Переговори розпочалися 28 лютого 2022 року. Деякі раунди переговорів проходили за фізичної присутності представників сторін, інші онлайн.
Проект під назвою «Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України» датований 7 березня 2022 року.. Договір було передано українській делегації того ж 7 березня під час третього раунду переговорів у Біловезькій пущі у Білорусі. Це перший відомий документ, який викладає умови Росії за мирною угодою після початку повномасштабного вторгнення.
За даними журналістів, якби українська влада пішла на ці умови, то це перетворило б Україну на маріонеткову освіту, з фіктивним нейтральним статусом, з крихітною беззубою армією, без захисту з боку держав НАТО і без шансів відновити контроль над Кримом чи Донбасом, довелося б визнати незалежність Донецької та Луганської областей загалом, а також великих територій, які на той час ще були під контролем Києва.
«Запропонована Росією угода проливає світло на мету глави Росії Володимира Путіна щодо повномасштабного вторгнення в Україну, від жодної з яких він публічно не відмовився і яких, як він неодноразово наголошував, він має намір досягти», — пише видання.
У документі за березень 2022 року – 6 сторінок основного договору та 4 сторінки додатків. 18 статей охоплюють різні сфери: параметри нейтралітету України (військові та міжнародні зобов'язання), питання кордонів, гуманітарні питання (мова, релігія, історія), а також зняття санкцій із Росії.
Відповідно до проекту договору, Росія висувала такі вимоги:
- Проект передбачав, щоб Україна скоротила свою армію до 50 тисяч осіб, включаючи 1,5 тисяч офіцерського складу, 4 кораблів, 55 вертольотів та 300 танків. (Це навіть менше, ніж у армії Лукашенка).
- Україна мала пропонувати «не розробляти, не виробляти, не купувати та не розміщувати на своїй території ракетні озброєння будь-яких видів базування з дальністю стрілянини понад 250 км».
- У планах Росії Україна мала «визнати незалежність так званих Донецької та Луганської республік» – причому в межах адміністративних областей України (станом на 24 лютого 2022 року Росія контролювала лише частину цих областей і не завоювала їх повністю і тепер, наприкінці 2024 року).
- Росія також вимагала відміни всіх санкцій як українських, так і міжнародних та відкликання всіх міжнародних позовів, поданих з 2014 року.
- Саме Україна має взяти на себе витрати на відновлення інфраструктури Донбасузруйновані з 2014 року.
- Росія наполягала на надання російській мові статусу державної та поновлення всіх майнових прав Української православної церкви (Московського патріархату).
- Автори проекту вимагали «скасувати і більше не вводити будь-які заборони символіки, що асоціюється в державах із перемогою над нацизмом»тобто фактично знову легалізувати в Україні радянські та комуністичні символи. До документа додано список українських законів, які автори назвали прикладами «нацифікації та героїзації нацизму».
«Угода залишила б Україну дуже вразливою, оскільки російські війська залишалися б на місці, а Київ не мав би можливості захищатися чи шукати підтримки безпеки з боку Заходу. Києву довелося б платити за відновлення Донбасу», – пише Радіо Свобода.
Документи щодо наступних етапів переговорів, включаючи проекти договорів від 17 березня та 15 квітня, вказують на те, що сторони зблизилися з деяких питань під час переговорів.
Проте переговорний процес завмер наприкінці квітня 2022 року, оскільки сторони сперечалися щодо основних положень проекту договору. Водночас армія Росії відступила з півночі України, бо не змогла захопити Київ чи змусити Україну капітулювати.
Росія не відмовляється від своїх цілей в Україні і не збирається сідати за стіл переговорів із Києвом. При цьому в Кремлі, як і раніше, очікують повної капітуляції України. І роблять усе можливе для цього.