Туреччина дозволила Москві обійти санкції та продати нафту в ЄС на мільярди євро – Politico

Туреччина дозволила Москві обійти санкції та продати нафту до Євросоюзу на мільярди євро, використовуючи лазівку у санкціях.

Туреччина стала несподіваним проміжним пунктом для Росії, дозволяючи їй обходити санкції та продавати нафту до Євросоюзу. Москва зуміла заробити 3 мільярди євро, використовуючи лазівку у санкціях, яка дає Туреччині можливість відправляти російську нафту до ЄС.

Використовуючи певні “лазівки” у санкційній політиці, Москва змогла отримати дохід у розмірі трьох мільярдів євро завдяки можливості Туреччини транспортувати російську нафту до ЄС. Про це повідомляє Politico.

У 2023 році в порту Торос Чейхан, розташованому на півдні Туреччини, неподалік був помічений танкер, готовий до навантаження палива. На його борт надійшло 150 тисяч барелів газойлю, насправді дизельного палива. Далі судно вирушило до Греції на нафтопереробний завод. Хоча вантаж офіційно класифікувався як турецька, Греція заявила про неприйнятність російського маркування відповідно до європейських санкцій, проте звіти вказують на ймовірність того, що це була нафта з РФ.

За даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), а також Центру вивчення демократії (CSD), російська нафта легально надходить до ЄС із Туреччини. Причиною називають дозвіл на ввезення до ЄС “змішаних” палив. В результаті Москва заробила близько 3 млрд євро через три порти на рік, незважаючи на санкції, введені ЄС у лютому 2023 року.

“Туреччина перетворилася на ключовий транзитний пункт для російських нафтопродуктів, що спрямовуються до ЄС, що принесло сотні млн євро податкових доходів для військових витрат Кремля”, – зазначив Мартін Володимиров, провідний аналітик у галузі енергетики з CSD.

Крім того, завдяки “лазівці” у санкційній політиці Болгарії Москва отримала додатковий мільярд євро, тоді як ініціатива G7 щодо обмеження вартості російської нафти до 60 доларів за барель в основному виявилася неефективною.

Слід підкреслити, що, незважаючи на значну підтримку Туреччиною України у конфлікті з Росією, особливо у питаннях звільнення полонених з “Азовсталі”, турецький уряд запропонував стати газовим хабом для Росії, одночасно збільшуючи обсяги російської нафти, що закуповується.

В даний час країни ЄС працюють над 14-м пакетом санкцій проти Росії і вкрай важливо, щоб він включав заходи, спрямовані на припинення будь-яких можливостей для Росії, щоб отримати прибуток від продажу своїх енергоресурсів.

Back to top button