В енергосистемі України зберігається дефіцит. А це означає, що навантаження занадто велике для генерації та мереж, пошкоджених ударами російського агресора. Як наслідок, оператор “Укренерго” має запроваджувати графіки відключень.
Чи надовго такі графіки та що буде у грудні зі світлом, спробували з’ясувати журналісти одного з українських видань.
За інформацією “Укренерго” за один раз через негоду знеструмлено 325 населених пунктів у дев’яти областях, у всіх регіонах запровадили графіки погодинних відключень. Вони продовжуються більше тижня.
“Причина тимчасового введення обмежень – пошкодження енергооб’єктів під час масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада. Енергетики працюють над ліквідацією наслідків, щоб якнайшвидше повернути в роботу пошкоджене ворогом обладнання”, – йдеться у повідомленні “Укренерго”.
Головною причиною відключень електроенергії зараз експерти називають дефіцит в енергосистемі, пов’язаний із наслідками руйнувань через атаки на електростанції ще навесні цього року. Звичайно, багато було відновлено та відремонтовано, але 17 листопада ворог знову вдарив по енергооб’єктах, зокрема, по Кременчуцькій ГЕС. Тим часом температура почала різке зниження, що призвело до підвищення споживання електричної енергії.
Водночас обидва фактори вплинули на обсяг дефіциту в системі, і оператор розпочав запровадження графіків відключень усіх категорій споживачів. Експерти говорять і про систему передачі, де теж є пошкодження (і внаслідок атак, і внаслідок негоди).
Є вузькі місця у системі передачі електричної енергії, проблеми з передачею електроенергії на лівий берег, кажуть експерти.
“Наразі основна проблема — це не стільки дефіцит потужності, скільки дефіцит у системі передачі, тобто мережеві обмеження застосовані у зв’язку з обстрілами по ключових підстанціях української об’єднаної енергетичної системи. Подальші відключення та їхня тривалість залежать від того, наскільки швидко зможуть полагодити пошкоджені підстанції. Сподіваюся, що наступного тижня вже ситуація буде набагато кращою, але гарантуватиме, що буде скасовано відключення, не можу”, – говорить у коментарі Фокусу директор енергетичних програм “Центру Разумкова” Володимир Омельченко.
Прогнозів на зиму поки що не так багато. Експерти зазначають: єдиний і головний фактор, який впливатиме на тривалість відключень, – військовий. Якщо електростанції будуть надійно захищені системами ППО, то, можливо, вдасться пройти холодний сезон із плановими графіками відключень по 3-4 години на добу для кожної черги споживачів.
Але нові руйнування призводитимуть до глибшого дефіциту, що означає ризики відключень триваліших — по 6-8 годин на добу та довше. Власне, наприклад, саме такими зараз і є відключення у Києві та області.
Експерти сподіваються, що за відсутності нових пошкоджень Укренерго зможе вийти на стабільні графіки планових відключень, що дозволить українцям більш-менш стабільно перезимувати. Але щоби зовсім без відключень, ймовірно, такий сценарій передбачити неможливо.
Нагадаємо, енергетичний терор Росії призвів до віялових відключень електроенергії в Україні для промислових та побутових споживачів. За даними Міжнародного валютного фонду, ситуація має стабілізуватися до 2026 року.