Вже у 2024 році податки для українців можуть стати набагато вищими від попереднього рівня. В уряді вже готуються ухвалити відповідне рішення, мотивуючи це необхідністю збалансувати бюджет та продовжити підтримку оборонного сектору. Про це пише OBOZ.UA.
В українському уряді мають намір ухвалити рішення про підвищення низки податків, серед яких ПДВ та військовий збір. Завдяки підвищенню рівня оподаткування населення передбачається поповнення держбюджету на приблизно 190 млрд грн., хоча реальні потреби держави можуть бути у розмірі 400 млрд грн. Офіційного рішення про підвищення податків поки що немає, але уряд працює над тим, щоб документ пройшов у Кабміні та був переданий до Верховної Ради на розгляд депутатами.
Зокрема, уряд обговорює підвищення військового збору з 1,5% до 5%, що може дуже суттєво вдарити по гаманцях українців. Військовий збір фактично є частиною податку на доходи фізосіб (ПДФО). Крім того, його потрібно буде платити під час продажу нерухомості, купівлі предметів розкоші. Причина підвищення саме цього податку в тому, що зібрані кошти йтимуть безпосередньо на оборону, а не до місцевих бюджетів.
Окрім військового збору також в уряді планують підвищити податок на додану вартість (ПДВ). Наразі ставка знаходиться на рівні 20%. Поки що остаточного рішення про підвищення немає, але в планах влади підняти його щонайменше на 2% або на 3%.
Надалі підвищення податкової ставки торкнеться і ФОП, про що йдеться у Національній стратегії. Підвищення впроваджуватиметься поступово, але уряд, починаючи з 2025 року, має намір змінити наступне:
реєструвати ФОП не буде потрібно. Цей статус надаватиметься автоматично після відкриття у банку рахунка “для ведення підприємницької діяльності”. А після закриття рахунку буде припинено і статус ФОП;
ставки єдиного податку для юридичних осіб третьої групи (зараз 5%) поступово збільшуватимуть до 18%. Процес збільшення триватиме три роки, а після трьох років юридичним особам заборонять користуватися єдиним податком;
другу та третю групу ФОП об'єднають в одну. І вони сплачуватимуть податки у розмірі від 3 до 17%. Ставка залежатиме від сфери діяльності (менше платитимуть торговці, більше – послуги). Підвищення ставок також відбуватиметься поступово: протягом трьох років;
зменшать кількість сфер діяльності, які можуть бути у першій групі. Для об'єднаної другої групи обов'язково буде використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО);
для виробників сільськогосподарської продукції (юридичних осіб) ставки єдиного податку протягом трьох років буде переглянуто у бік збільшення до 18%.