Такого не було років 30: Кремль скликав термінову нараду через кризу в економіці

Різне

У Росії починається повномасштабна паливна криза. Служба зовнішньої розвідки повідомила про термінову нараду в Кремлі: у Москві обговорюють критичну ситуацію з внутрішнім транспортом нафтопродуктів. Темпи поставок різко впали, що ставить під загрозу цілі галузі економіки – від промисловості та логістики до сільського господарства, особливо в розпал посівної кампанії.

Експерти попереджають: якщо терміново не вжити заходів, Росія може зіткнутися з найважчим паливним збоєм з часів розпаду Радянського Союзу. Уже зараз багато регіонів фіксують перебої з поставками, а ціни на паливо продовжують зростати.

Одна з головних причин – зростання тарифів на транспортування нафти. Із січня 2025 року прокачування подорожчало майже на 10%, що зробило внутрішній ринок невигідним для виробників. Замість поставок на заправки вони шукають експортні маршрути, де можна заробити більше. Додалися і нові акцизи: бензин АІ-95 тепер коштує $212,8 за тонну, дизель – $150,9. Для нафтовиків це – сигнал гальмувати виробництво.

Підтримки держави теж стало менше. За перші чотири місяці року обсяг демпферних виплат, які раніше компенсували збитки і стримували зростання цін, скоротився більш ніж удвічі – з $1,9 млрд у січні до $780 млн у квітні. У підсумку НПЗ один за одним починають скорочувати обсяги переробки.

Але і це ще не все. Логістика – в повному роздраї: залізничний транспорт перевантажений, автотранспорт не справляється. Майже дві третини всіх нафтопродуктів у РФ перевозять не трубами, а рейками і дорогами – а там пріоритет віддали військовим і вугіллю.

Додаткового удару по галузі завдають і атаки України. За даними “Радіо Свобода”, тільки за останні півроку втрати нафтової інфраструктури від ударів ЗСУ склали $658 млн. Багато НПЗ працюють на межі або зовсім зупинені. А падіння світових цін на нафту, яке Трамп нещодавно назвав “позитивним кроком до закінчення війни”, вдарило по бюджету Росії, посиливши внутрішню кризу.

На цьому тлі Росія ризикує втратити стабільність своєї ключової галузі – нафтогазової. А це – прямий шлях до інфляції, дефіциту палива і нових протестів. Кремль продовжує вливати гроші у війну проти України, тоді як країна скочується в системну економічну кризу.

Якщо тенденція не зміниться, влада зіткнеться не тільки з фінансовими проблемами, а й із соціальним невдоволенням. Поки еліта обговорює кризу за закритими дверима, прості росіяни готуються до порожніх заправок і зростання цін на все – від хліба до квитків. Криза вже не стукає у двері – вона увійшла і сідає за стіл.

Нагадаємо, глава Офісу президента Андрій Єрмак пригадав, як президент Трамп одного разу сказав: “Якщо Путін відмовиться укласти мирну угоду, я дам Україні більше, ніж вона може собі уявити”.

Вашингтон чітко дав зрозуміти: якщо Росія не погодиться на припинення вогню, на неї чекає економічний шторм.

Водночас Франція розробляє стратегію санкцій, які дозволять “схопити Росію за горло”. Серед головних – введення 500% мита на імпорт російської нафти.

Рейтинг статті