Політика Центробанку РФ щодо підвищення ключової ставки ризикує обернутися величезними проблемами для російської економіки.
Спроби ЦБ РФ приборкати зростання інфляції за рахунок підвищення ключової ставки не тільки не дають результатів, а й ставлять російську економіку на край прірви. Неприємну для керівництва Росії правду визнають навіть близькі до Кремля аналітики.
“РБК“наводить прогноз близького до російської влади аналітичного центру ЦМАКП, який пророкує економіці РФ шоковий стан, що супроводжується спадом виробництва, корпоративними банкрутствами та розростанням неплатежів.
У звіті йдеться, що вже сьогодні над російською економікою нависла загроза одночасно стагнації чи спаду та високої інфляції. До кінця поточного року частка компаній обробної промисловості, що мають навантаження відсоткових платежів, що перебуває на ризикованому рівні, зросте до 20% (вдвічі) від сукупного впуску обробки. Така ситуація веде до великої ймовірності корпоративних дефолтів та банкрутств.
У третьому кварталі цього року в РФ відбулося різке зростання кількості компаній, які зіткнулися з неплатежами з боку контрагентів. Число таких підприємств зросло з 22% до 37%. Це не лише б'є по виробництву, а й робить бізнес непрозорим, а також збільшує ризик негативних наслідків.
Спроби Центробанку боротися з інфляцією підвищенням ключової ставки безрезультатні, оскільки значна частина зростання цін викликана факторами, що не мають відношення до динаміки попиту, а пов'язана з шоками з боку пропозиції. До таких шоків належать сезонне підвищення вартості продукції, зростання тарифів на послуги, складності у логістиці та транскордонних розрахунках.
Аналітики констатують: політика підвищення ставки може мати лише обмежений ефект щодо зниження інфляції, але водночас вона сильно збільшує ризик рецесії.
Щоб уникнути переходу динаміки в негативну зону, ставка до екватора наступного року має бути на рівні 15-16%. При цьому ЦБ РФ очікує, що ставка цього періоду буде 17-20%..