Росія ходить лезом ножа: ЗМІ дізналися проблему таємного перевезення нафти – WSJ

Російський іржавий тіньовий флот реєструють у країнах-прокладках, а його функціонування загрожує масштабним розливом нафти та екологічною катастрофою.

За даними Wall Street Journal, з 2022 року в трьох аваріях з суднами під прапором Коморських островів, включаючи судно, що розвалилося на дві частини з Росії, загинули щонайменше 17 членів екіпажу.

Для перевезення російської та іранської нафти, що потрапила під санкції, росія створила армаду старих танкерів, які наражають на небезпеку моряків і загрожують екологічною катастрофою. У центрі цієї торгівлі знаходиться дивовижний новий гравець у світовому судноплавстві – африканський Габон.

Про це пише The Wall Street JournalРозкриваючи схему, як тіньовий флот стародавніх танкерів забезпечує торгівлю російською нафтою.

За словами суднових брокерів та власників, габонський судновий реєстр розрісся до понад 100 танкерів. За оцінками Lloyd’s List Intelligence, понад 70 з цих судів мають неясну форму власності і є частиною тіньового флоту танкерів, призначених для торгівлі нафтою підсанкційною.

На інших судах красуються прапори Коморських островів, крихітної острівної держави на іншому кінці Африки біля узбережжя Мозамбіку або Камеруну.

Вибираючи ці маловідомі “держави прапора”, тіньовий флот Росії обходить системуяка вже давно допомагає зберегти океани в безпеці, забезпечуючи належне страхування та мореплавність суден, а також гарне поводження з моряками.

У травні 2023 року біля берегів Сінгапуру спалахнув танкер PABLO під прапором Габона.

“Це велика проблема для всіх нас. Багато з цих судів перебувають за межами режиму інспекції та нагляду, який був створений у світі після катастроф танкерів у 80-х та 90-х роках… Це нещасний випадок, який тільки й чекає, щоб статися“, – Каже партнер юридичної фірми HFW, що спеціалізується на судноплавстві, Вільям Маклахлан.

За даними Wall Street Journal, з 2022 року у трьох аваріях із суднами під прапором Коморських островів, включаючи судно з Росії, що розвалилося на дві частини, загинули щонайменше 17 членів екіпажу.

Старі судна схильні до великим аваріямА багато танкерів тіньового флоту не мають надійної страховки, каже старший консультант юридичної фірми Norton Rose Fulbright Гаррі Теохарі.

Система “держав прапора” сформувалася після Другої світової війни, коли міжнародне морське право поклало на ці країни відповідальність за дотримання судами правил безпеки та умов праці, а також нагляд за якістю палива та утилізацією.

Малі держави вже давно пропонують судновласникам пільги, наприклад, нижчі реєстраційні збори, менші податки та менш суворі перевірки. Однак згодом репутація деяких традиційних “зручних прапорів” покращала. Два найбільші з них Ліберія і Маршаллові острови включені до “білого списку”, їхні судна більше не потребують регулярних перевірок у європейських портах.

Нові “зручні прапори” являють собою велику небезпеку, На думку керівників судноплавних компаній. Кораблі під габонським прапором, що складається з трьох горизонтальних смуг зеленого, жовтого та синього кольорів, так рідко заходять у європейські порти, що їх навіть немає у чорному списку, хоча Коморські острови та Камерун у ньому є.

Зрушення відбулося минулого року, коли російському танкерному флоту знадобилися нові прапорищоб обійти американські санкції

За оцінками судновласників та брокерів, тепер судна під цими новими прапорами або просто під фальшивими прапорами складають до 15% всіх танкерів у морі. Від початку нападу РФ на Україну реєстр Габону зріс у 6 разів і став другим за величиною в Африці, згідно з даними суднового брокера Clarksons.

За словами грецьких морських чиновників, танкери під прапором Габона брали участь у перевалці російської нафти з судна на судно у міжнародних водах біля узбережжя Каламати на півдні Греції з початку конфлікту.

За словами людей, знайомих із ситуацією, серед кораблів, прийнятих Габоном, близько 50 належать російському “Совкомфлоту”, який раніше використав ліберійські прапори.

Back to top button