Різне
«Рахунки зростуть до 20%»: Споживачам розповіли про нову методику розрахунку платежів за газ в Україні
Нинішній опалювальний сезон – останній, коли споживачі природного газу платять за нього в кубометрах. Вже з травня 2022 року кубометри у платіжках замінять на кіловат-години – відповідно до енергетичної цінності газу. У Міненерго переконують, що населення від цього виграє, бо платитиме не за об’єм, а за якість газу, зазначають Патріоти України.
Люди, які досі не оговталось від попередніх реформ, не розуміють кому вірити – чиновникам чи слухам у соцмережах, у яких лякають необхідністю купувати спеціальні лічильники, що вестимуть облік у кіловат-годинах.
Що не так із кубометрами?
Обсяги спожитого газу в Україні поки що обчислюють кубометрами. Така практика ще від Радянського Союзу. З 1 травня 2022 року ми перейдемо на облік за європейськими правилами у кіловат-годинах – згідно законопроекту №2553, який Верховна Рада ухвалила 2 листопада.
При розрахунку в кубометрах не враховується калорійність газу, тобто кількість енергії (тепла), що вивільняється при згорянні. А вона в різних регіонах України різна – це залежить від родовища, на якому газ видобули. Також ця величина змінюється від місяця до місяця.
Згідно даних Оператора газотранспортної системи України, середньозважена теплота згоряння природного газу, який подавався споживачам у жовтні 2021 року, становить 8223,24 ккал/м3 (при нормі не нижче 7800 ккал/м3 відповідно до Кодексу ГТС).
Інформація про теплоту згоряння газу надходить з 53 вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій, які розташовані в різних точках України на ключових вузлах газотранспортної системи та атестовані згідно з вимогами чинного законодавства.
Найменш калорійний газ – у Кіровоградській області (8028 ккал/м3), а найбільш калорійний – в Івано-Франківській (8335 ккал/м3) та Харківській (8302 ккал/м3) областях. І хоч різниця складає менше 4%, очевидно, що, мешканець Харківщини, спаливши за зиму 1000 кубів газу, отримає більше тепла, ніж мешканець Кіровоградщини за ті ж гроші. І навпаки – для отримання одиниці енергії мешканцю Кіровоградщини потрібно спалити більше газу. Все через те, що ми платимо за кількість газу, а не за його якість.
З 1 травня 2022 року кубометри в квитанціях замінять кіловат-годинами. Для переходу на нову систему людям не потрібно купувати нові лічильники, наголосили в Міненерго.
Ланцюжок розрахунків буде таким:
- споживач передає показники лічильника в кубометрах своєму оператору газорозподільної мережі (облгазу);
- облгаз перераховує отримані кубометри в обсяг спожитої енергії (кіловат-години) за формулою, яку затвердить НКРЕКП;
- облгаз передає дані про спожиті кіловат-години постачальнику газу;
- постачальник нараховує плату за кількість спожитої енергії.
Відповідно, у платіжці буде зазначена ціна не за куби, а за енергоодиниці (кіловат-години). У Міненерго вважають, що це справедливий підхід, коли споживач платить за енергетичну корисність газу, а не за поставлений обсяг.
Плюси від переходу на нову систему обліку
Однією з головних “фішок” переходу на нову систему обліку в Міненерго називають можливість вести облік газу та електрики однаково – у кіловат-годинах.
“Це зробить зручним порівняння вартості обох енергоресурсів і дасть можливість обирати між ними у приготуванні їжі, підігріві води чи опаленні”, – сказав Немчинов.
Пояснимо на прикладі. У якості коефіцієнта перерахунку кубометрів газу у кіловат-години візьмемо 10,605 кВт-год/1 м3, який зараз використовується на європейський торговельних майданчиках. А за вартість кубометра газу візьмемо величину 8 грн + максимальну у 2021 році величину плати за розподіл 2,15 грн (з ПДВ). В сумі 10,15 грн.
Отже, “газові” 10,605 кВт-год (1 м3 газу) коштують для населення 10,15 грн. Тоді як при ціні електрики 1,68 грн/кВт-год такий же обсяг енергії буде коштувати 17,81 грн (10,605*1,68). Це означає, що газ в перерахунку на кіловат-години для населення зараз на 75% дорожчий за електроенергію.
Але тут у Міненерго трохи лукавлять. Відчути вигоду, обираючи між “газовими” та “електричними” кіловатами, зможуть хіба що малий чи середній бізнес, чи промислові споживачі – у яких, по-перше, великі обсяги споживання, а по-друге, справді може стояти, наприклад, по дві системи опалення, одна з яких працює на газу, а інша на електроенергії.
А от у більшості домогосподарств все зведеться до вибору: закип’ятити воду у чайнику на газовій плиті чи в електричному чайнику. Навіть якщо один ресурс в перерахунку на кіловати буде дешевшим за інший, загальна вигода буде мінімальною – “жонглюючи” чайниками, багато не зекономиш, а системи опалення на газу та електриці, дублюють одна одну, є мало у кого.
Про це ж говорить і заступник голови комітету Верховної ради з питань енергетики Олексій Кучеренко. “Закон точно не для споживача – він для решти суб’єктів”, – написав Кучеренко у коментарях під одним з експертних обговорень.
Другим плюсом від переходу на нову систему обліку, називають те, що буде усунуто несправедливість в оплаті за газ різної калорійності. “Це дозволить зменшити витрати споживачів від використання газу нижчої калорійності”, – зазначили у компанії “Чернівці газзбут”.
Але так станеться за умови, що ці коефіцієнти самі будуть встановлені справедливо. У цьому експерти-енергетики сумніваються.
Інструмент для зловживання?
Виконавчий директор асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк зазначає, що населення не зможе контролювати якість (показник теплотворності) газу. Жодні домашні лічильники це зробити не можуть – для цього потрібно складне непобутове обладнання. Побутові лічильники можуть вести електронний перерахунок кубів в кіловат-години на основі коефіцієнтів, які отримають від постачальника, але самостійно вести аналіз газу – нереально
Він проаналізував ухвалений закон та вважає, що з початком розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії платіжки споживачів виростуть приблизно на 20%.
Причина, на його думку, у тому, що за відсутності доступних механізмів перевірки якості постачання і відсутності довіри до постачальників, закон запроваджує ряд ризиків, які, найімовірніше, закінчаться істотно вищими рахунками для споживачів.
“Значна частина споживачів, які використовують газ для приготування їжі, не мають лічильників газу і не можуть контролювати свого об’єму споживання. Якщо раніше суми їм просто нараховували за завищеними нормами, при тому облгази ще й дурили їх температурними коефіцієнтами та не забезпечували нормального тиску газу (плита горить, але баняк не закипає), то зараз включиться ще й коефіцієнт теплотворності”, – зазначив Павлюк.
Також він звернув увагу на пункт 2.2 прикінцевих положень закону №2553, у якому сказано, що Оператор ГТС буде здійснювати перерахунок обсягів послуг з кубометрів в кіловат-години, який здійснюється із застосуванням коефіцієнта, що відповідає значенню вищої теплоти згоряння природного газу.
“Хто розуміє, що значить слово “вищої”? Поясню простими словами. Є два значення теплоти згоряння – вища і нижча. Дотепер стандартним показником, який застосовувався, була нижча теплота згоряння – 7600 ккал/м3. Разом з тим, середньозважений показник природного газу, що подається споживачам, за даними Укртрансгазу, становить більше 8200 ккал/м3. Вища теплота згоряння знаходиться на рівні близько 9100 ккал/м3 і враховує енергію води, що утворюється внаслідок згоряння (ви мабуть чули про конденсаційні котли, які використовують цю енергію). Різниця між теперішнім показником 7600 і 9100 – який буде застосовано внаслідок цього закону – становить не мало не багато 17% і цю різницю буде виставлено споживачам в перерахованих квитанціях”, – вважає Павлюк.
Ще один ризик, за оцінкою Павлюка, – закон не запроваджує ніяких механізмів захисту споживача від неякісної послуги, ані не формує більш ефективних механізмів оскарження нарахованих показників, ані не формує системи моніторингу тиску на рівні споживача.
З ним погодився координатор Експертної платформи за енергетичну ефективність Ігор Черкашин. На його думку, під добрими обгортками споживачі можуть отримати інструмент зловживання з боку газових компаній.
“Треба розуміти, що фізично облік буде й надалі в кубах, а платіжках вам «дядько» перерахує в кВт-год. Немає таких приладів обліку газу, щоб вони аналізували калорійність газу та враховували разом у кВт-год. Ви можете проконтролювати реальну теплотворність газу у себе на котлі та плиті без лабораторії? Теоретично, так, але фактично ні. Тому готуйтеся, що всі втрати списуватимуть тепер у процесі розрахункового переведення на нові одиниці. Вам кажуть, що так у Європі. Так, але там не прийнято бавитися з якістю газу десятиліттями, як звикли у нас. Готуйтеся продовжувати платити за того хлопця, але «в папугах”. 250 “народних обранців” втулили нову систему розрахунку без гарантій захисту споживачів від зловживань з калорійністю газу… «Морозні» коефіцієнти здадуться квіточками”, – пояснив Черкашин.
“На мою думку, рахунки споживачів виростуть фактично до 20%, буду дуже радий, якщо припустився помилки в розрахунках”, – підсумував Святослав Павлюк.
Різне
Лукашенко заявив, нібито Україна запропонувала Білорусі укласти пакт про ненапад
Самопроголошений президен Білорусі Олександр Лукашенко заявив, Київ пропонує укласти Мінську пакт про ненапад. Мовляв, для ого, щоб білоруські війська не рухалися до України. Про це блоруський диктатор заявив на нараді про суспільно-політичну обстановку. Про це пише БЕЛТА, передають Патріоти України.
«Не знаю, навіщо це українцям. З одного боку, просять нас, щоб ми в жодному разі не воювали з Україною, щоб наші війська туди не рухалися. Пакт про ненапад пропонують укласти. А з іншого боку, готують цю гримучу суміш і озброюють їх. Польща, Литва взагалі очманіли. Навіщо це їм треба? Не зрозуміло», — висловився Лукашенко.
За його словами Лукашенка, нбито Захід, як і раніше, не відмовляється від своїх планів щодо Білорусії. Щобільше — білоруський диктор звинуватив Україну в тому, що на її території «ведеться підготовка екстремістів та бойовиків».
«Співпраця» Лукашенка та Путіна
Білоруський позиціонер Франек Вячорка наголошує, що «Лукашенко тримається за Путіна». Мовляв, для обох диктаторів головною метою є порятунок своїх життів та збереження влади. Саме з цієї причини Лукашенко майже повністю виконує забаганки кремлівського «фюрера».
Також самопроголошений президент Білорусі усвідомлює, що Путін може прибрати його в будь-який момент. Саме тому, заявляє полковник Петро Черник, внутрішня ситуація у Лукашенка неймовірно складна. Втім, чим це все закінчиться, сказати неймовірно важко», наголосив експерт.
В українській розвідці вважають, що Лукашенко водить російського диктатора Путіна за ніс. Адже в інтересах Путіна й Росії максимально нагнітати тему Білорусі, «але й Лукашенко вже не дуже в це грає».
Своєю чергою, колишній командувач армією США в Європі, генерал у відставці Бен Годжес називає Білорусь «найбільшим невідомим компонентом» у війні РФ. За його словами, поки не можна впевнено сказати, чи Білорусь візьме активну участь у бойових діях. Втім, територію для військ РФ надавати буде.
Різне
ЦEЙ ПCUХOЛOГIЧНИЙ ТЕСТ ВСЬOГО ЗA 1 ХВИЛИНУ РОЗПОВІСТЬ ВCЮ ПРАВДУ ПРО ВАС!
Цeй психoлoгічний тeст рoзкриє всі гoлoвні сeкрeти вaшoї підсвідoмoсті. Відпoвідaйтe тільки чeснo, щo ви пoбaчили пeршим нa зoбрaжeнні? Нижчe прoчитaйтe oтримaний рeзультaт.
Щo ви пoбaчили тут в пeршу чeргу?
Дeрeвo
Якщo ви пoбaчили пeршим дeрeвo, тo цe хaрaктeризує вaс, як прaцьoвиту людину. Ви зaвжди прaгнeтe бути крaщим і дoсягaти успіхів. У всіх пoчинaннях для вaс вaжливe сaмoзaдoвoлeння.
Крaн
А oсь, якщo пeршим в oчі кинувся крaн, тo ви є дoсить eмoційнoю людинoю. Вaші думки випливaють з вaс, як вoдa з-під крaнa.
З пoзитивнoї стoрoни, ви нікoли нe збирaйтe нeгaтив всeрeдині сeбe. Нa дaний мoмeнт вaс пoвністю зaдoвoльняє рoбoтa, сім’я і життя, в зaгaльнoму. Мoжнa скaзaти, щo Ви дoсягли внутрішньoгo бaлaнсу.
Птaх
Птaх гoвoрить прo тe, щo ви врaзливa oсoбистість. Нa вaс впливaє думкa oтoчуючих: нaчaльникa, сім’ї, співрoбітників і нaвіть дітeй. Інoді в вaших вчинкaх нe прoстeжується лoгікa, a думки вільні витaти в хмaрaх.
Різне
Ось чому слід ставити склянку ВОДИ на НІЧ біля ЛІЖКА. Завжди є щось, що ми ще не знаємо
Я запитав лікаря, чому у людей часто відбувається рясне сeчoвuпускання в нічний час.
-
Різне2 месяца ago
Лукашенко заявив, нібито Україна запропонувала Білорусі укласти пакт про ненапад
-
Різне4 месяца ago
Ось чому слід ставити склянку ВОДИ на НІЧ біля ЛІЖКА. Завжди є щось, що ми ще не знаємо
-
Різне4 месяца ago
ЦEЙ ПCUХOЛOГIЧНИЙ ТЕСТ ВСЬOГО ЗA 1 ХВИЛИНУ РОЗПОВІСТЬ ВCЮ ПРАВДУ ПРО ВАС!
-
Новини6 месяцев ago
"Не підтверджуємо": в Ірані вибухнули дивною заявою про свої безпілотники в Україні
-
Різне4 месяца ago
Бабуся завжди казала: “Після непpиємної розмови – помий РУКИ”. Все життя відтоді так роблю. І скажу Вам,бабусин метод працює!
-
Різне4 месяца ago
Мoлитви за дітeй, щoб у них склалoся життя і Бoг бeріг від нeгараздів
-
Новини6 месяцев ago
Місто атаковане: дрони-камікадзе підривають Київщину, почалися пожежі
-
Новини6 месяцев ago
Новий голова НБУ, з'ясувалося, хто може ним стати після Шевченка: "Має добрі стосунки з Єрмаком"