“Х'юстон, у нас проблеми”, – 50 років мемній фразі, але найчастіше її можуть вимовляти все-таки російські космонавти та їхні екіпажі у зверненні до Роскосмосу. Ця “чUдна “російська компанія нещодавно знову “відзначилася”: звичайну місію з доставки близько трьох тонн продовольства, палива та інших вантажів на Міжнародну космічну станцію було повністю провалено.
23 листопада екіпаж МКС відкрив люк вантажного корабля, космонавтів та астронавтів чекав на сюрприз — токсичний запах, пише ArsTechnica.
“Відкривши люк космічного корабля “Прогрес”, космонавти Роскосмосу відчули несподіваний запах і побачили невеликі краплі, що змусило екіпаж закрити люк”, – говориться у заяві NASA, опублікованій у неділю, 24 листопада.
За даними космічного агентства, очищувачі повітря та датчики забруднення на борту орбітальної лабораторії контролювали атмосферу станції після виявлення аномального запаху. До неділі диспетчери польотів у Центрі управління польотами у Х'юстоні визначили, що якість повітря усередині космічної станції знаходиться на нормальному рівні.
Проте американське космічне агентство, можливо, дещо применшує серйозність події. Відомо, що запах був “токсичним” і спонукав російських космонавтів негайно закрити люк, що веде до космічного корабля “Прогрес”, який стартував із космодрому Байконур у Казахстані у четвер, 21 листопада.
Низка проблем російської космічної програми
Космонавти в російському сегменті МКС були змушені вдягнути захисне спорядження та активувати додаткову систему очищення повітря.
У неділю вдень у NASA заявили, що повітря на станції очищене і екіпаж збирається знову відкрити люк вантажного корабля.
Поки що невідомо, що стало джерелом неприємного запаху, проте попередні російські кораблі мали різні витоки під час польотів. Так, у лютому 2023 року у корабля “Прогрес”, що пристикувався до МКС, розгерметизувалася система охолодження.
Видання зазначає, що після початку повномасштабної війни Росії проти України держкорпорація “Роскосмос” зіткнулася з фінансовими та кадровими труднощами. Ймовірно, це призвело до того, що у російських космічних кораблів, які доставляють людей і вантажі на МКС, стали регулярно виникати технічні проблеми.
“Х'юстон, у нас проблеми” – ця фраза вперше прозвучала в понеділок 13 квітня 1970 року
На борту космічного корабля “Аполлон-13”, який виконував політ на Місяць, стався вибух.
На борту було троє астронавтів, яким загрожувала втрата кисню та повне відключення електроживлення — від Землі їх відокремлювали сотні тисяч кілометрів. Тільки завдяки їхній винахідливості, професіоналізму і частково успіху, історія перетворилася не на катастрофу, а на трилер з елементами комедії, і отримала щасливий кінець.
Автор фрази “Х'юстон, у нас проблема” (“Houston, we have a problem”) – командир американського космічного корабля “Аполлон-13” Джеймс Лоуелл. Саме ці слова він сказав, коли дізнався про вибух кисневого балона на борту космічної експедиції та поломку двох із трьох паливних батарей.
Під “Х'юстоном” Лоуелл мав на увазі Космічний центр імені Ліндона Джонсона в місті Х'юстон, у штаті Техас, фахівці якого давали вказівки та загалом дистанційно керували польотом. У 1995 році на широкий екран вийшов художній фільм “Аполлон-13”, який дав цій фразі друге життя і зробив її неймовірно популярною.
З того часу, понад двадцять років, вона вживається повсюдно, найчастіше в іронічному контексті.
Колишній гендиректор “Роскосмосу” Дмитро Рогозін зажадав від Заходу зняти санкції або він “упустить” МКС на Землю.