Польща ретельніше перевірятиме українських чоловіків🧐, які просять притулку – Новини України

Різне

Кількість заяв від українців призовного віку про надання притулку в Польщі за останній рік зросла втричі.

“Українці, які не хочуть воювати, почали подавати сотні заяв про надання притулку в Польщі”, – повідомляє Управління у справах іноземців, яке цитує Wirtualna Polska. У відомстві попереджають, що чоловіків будуть ретельно допитувати, передає газета “Експрес”.

Українські чоловіки у Польщі терміново шукають захисту від мобілізації

19 березня видання повідомило, що кількість заявок на міжнародний захист, які подають українці, значно зросла. Багато з них подано чоловіками призовного віку.

У 2024 році українці подали приблизно 7 тис. таких заяв, що втричі більше порівняно з попередніми роками. Багато звернень надходить від чоловіків, які хочуть уникнути мобілізації. У 2022 році надійшло 580 таких заяв, через рік – 620, у 2024 – 3,9 тисячі, а лише до 25 березня 2025 року – 1,9 тисячі.

WP повідомляє, що якби темпи подачі заявок продовжувалися в наступні місяці, у 2025 році їх було б приблизно 8000.

Однак Управління у справах іноземців (UdSC) наголошує, що “страх перед мобілізацією та виконанням інших громадянських обов’язків не є передумовою для виправдання надання статусу біженця чи додаткового захисту”.

За словами чиновників, заявники хочуть захистити себе від мобілізації і, відповідно, загрози загибелі в бою, пише WP.

Скільки українських чоловіків перебуває у Польщі?

Громадяни України можуть скористатися тимчасовим захистом у Польщі, але це рішення діє лише на час війни. На початок 2025 року такий статус мали 993 тисяч людей, переважно жінок і дітей. Серед них було також близько 114 тисяч дорослих чоловіків.

Тимчасовий захист дозволяє легально перебувати в Польщі та дає доступ до соціальних виплат, освіти та ринку праці. На практиці Польща не видає рішень, які зобов’язують українців повернутися додому, якщо вони не становлять загрози громадському порядку.

Крім того, 462 тисячі громадян України мають дійсні посвідки на тимчасове проживання, переважно пов’язані з працевлаштуванням у Польщі. Однак точних даних про те, скільки з них підлягає обов’язковій мобілізації, немає.

За словами Олександра Пестрикова з варшавського фонду “Дім український”, явище масового подання заяв про міжнародний захист почалося у 2023 році. Тоді в Україні почали працювати над новими положеннями про мобілізацію, і влада запустила додаток “Резерв+”.

Згідно з новими положеннями, кожен мобілізований мав зареєструватися в системі та надати актуальні дані. Інакше він може втратити можливість отримати нові документи, наприклад, паспорт чи водійські права.

Пестриков пояснює, що деякі українці в Польщі не виконали цього зобов’язання і їхні документи стали недійсними. Тоді вони почали шукати інші варіанти легалізації свого перебування і піддалися на брехливі поради, що статус біженця чи додатковий захист дозволять їм отримати польський паспорт іноземця.
“Це неправда, але масштаби цього явища важко оцінити”, – каже експерт.

Рейтинг статті