Для вирішення проблеми нестачі коштів на потреби армії уряд України розглядає підвищення військового збору та податку на додану вартість (ПДВ). Такий крок є найбільш оперативним та дієвим рішенням у поточній ситуації, яка потребує швидкого поповнення державного бюджету на потреби оборони.
Докладніше про те, В Україні хочуть одночасно підвищити військовий збір та ПДВ, інформує Інтерфакс, посилаючись на слова голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетьманцева.
“Коли держава приходить до людей і каже: мені не вистачає на армію ось стільки, будь ласка, давайте кожен з нас скинеться на цю святу мету, і потрібно швидко, для цього є лише дві відповіді на сьогоднішній день – це військовий збір та ПДВ”, – сказав Гетьманцев.
Глава Комітету також зазначив, що збільшення податку на предмети розкоші в цьому випадку не є ефективним рішенням. За його словами, завжди виникає проблема з визначенням того, що саме стосується предметів розкоші.
Крім цього, висунуті пропозиції щодо різних ставок податку на певні товари також викликали критику. Наприклад, чомусь на ювелірні вироби пропонувалося накласти податок у розмірі 30%, на автомобілі — 15%, а на квартири та банківське золото — лише 5%. На думку Гетьманцева, подібні пропозиції не мають жодної чіткої аргументації, і тому їхнє запровадження навряд чи може бути обґрунтованим та виправданим.
Ще одним аргументом проти запровадження податку на предмети розкоші, як зазначив голова Комітету, є його низька фіскальна ефективність.
Данило Гетьманцев вважає, що підвищення військового збору та ПДВ — це справедливий підхід, оскільки ці податки здатні в найкоротший термін принести необхідний фіскальний ефект. Він наголосив, що загальний військовий збір та підвищення ПДВ стосуються всіх без винятку платників, що забезпечує справедливий розподіл навантаження на населення та бізнес. Говорячи про податок на розкіш, він зазначив, що запровадження такого податку, швидше за все, принесе надто незначний фіскальний результат, щоб виправдати зусилля, які будуть витрачені на його адміністрування.
Варто зазначити, що Верховна Рада 17 вересня 2024 року ухвалила у першому читанні доопрацьований ресурсний законопроєкт №11416-д, який передбачає підвищення військового збору з 1,5% до 5% з 1 жовтня 2024 року. Як очікується, це рішення, а також включення до законопроєкту норми про підвищення податку на прибуток банків до 50% дозволить залучити до державного бюджету значні кошти — 58 мільярдів гривень у 2024 році та 137 мільярдів гривень у 2025 році. Ці кошти будуть спрямовані на фінансування потреб оборони та підвищення боєздатності збройних сил країни.