З 1 січня Угорщина втратила доступ до більш ніж мільярда євро із фондів Європейського союзу. Будапешт навряд чи зможе вийти з рецесії без грошей ЄС, але одержати їх заважає ясна пропутинська позиція прем'єр-міністра Віктора Орбана на переобрання 2026 року. До речі, це реально підриває його шанси переобратися вже наступного року.
Видання Financial Times звернула увагу, що відсутність європейських грошей позбавляє уряд Угорщини можливостей для маневру. Дефіцит бюджету 2024 року становить понад 4,5% ВВП, що посилює політичну напруженість. З 6,3 мільярда євро коштів, заморожених Брюсселем, Будапешт назавжди втратить 1,04 мільярда євро, які Орбан розраховував отримати до кінця 2024 року. Також Угорщина недоотримує від ЄС кошти на біженців, а це до кінця року мінус 200 мільйонів євро із бюджету країни.
Обидві суми доповнюють одноразовий штраф у розмірі 200 мільйонів євро, накладений Європейським судом у червні за порушення правил надання притулку та ігнорування раніше винесеного рішення.
19 мільярдів євро у фондах відновлення після пандемії та інших ресурсах ЄС залишаються заблокованими аж до виборів. При цьому жодна зі сторін не хоче поступатися у вирішенні питань, які кожна з них вважає фундаментальними, включаючи заходи щодо боротьби з корупцією, незалежність судової системи та ставлення Угорщини до меншин та біженців.
Брюссель також поставив під сумнів впевненість Будапешта в тому, що він зможе збільшити витрати протягом наступних чотирьох років, ґрунтуючись на очікуваннях Угорщини щодо високих темпів зростання економіки.
Обидві сторони мають час до середини січня, щоб узгодити компромісний бюджетний план з 2025 по 2028 рік, при цьому ЄС має намір дати погану оцінку, якщо уряд Угорщини не знизить витрати. З бюджету на 2025 рік уже виключили інвестиції та соціальні витрати на мільярди євро, які переважно фінансуються ЄС.
Міністр економіки Мартон Надь визнав, що уряд не може повністю заповнити прогалину у фінансуванні Євросоюзу. Замість того, щоб використати державні кошти для стимулювання економіки, він запропонував дозволити людям використовувати заощадження приватних пенсійних фондів на суму близько 5 мільярдів євро для купівлі нерухомості чи ремонту, не обкладаючи їх податками, щоб стимулювати слабкий попит.
Орбан тим часом робить ставку на те, що інвестори з Азії зможуть заповнити цю прогалину – таку політику він назвав “економічним нейтралітетом”. Китайські інвестиції в Угорщину зросли останніми роками, але мало хто вважає, що вони можуть повністю компенсувати дефіцит коштів від Брюсселя.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан хвалиться дружбою з людожерами та обраними лідерами країн. Наприклад, Путіна він назвав “справедливим партнером”.