Нові ціни збивають з ніг: у Мінекономіки попередили людей, що діється

Україна

Ціни в Україні продовжують зростати через підвищення вартості електроенергії, нестачі робочої сили та невизначеності, спричиненої війною. Хоча ситуація під контролем, зберігаються ризики подальшого підвищення цін. Про це повідомили у пресслужбі Мінекономіки.

За даними, у серпні 2023 року споживчі ціни зросли на 0,6%, а річна інфляція збільшилася з 5,4% минулого року до 7,5%. Це свідчить про значне зростання вартості життя, що з кількома ключовими чинниками.

Міністерство економіки виділяє кілька причин, які завадили традиційному літньому зниженню цін та сприяли їх зростанню. До них відносяться:

Подорожчання електроенергії

Однією з основних причин зростання цін стало збільшення вартості електроенергії. Виробники змушені витрачати більше на енергопостачання, що позначається на кінцевій вартості товарів.

Через воєнні дії та нестабільну енергетичну інфраструктуру багато підприємств були змушені використовувати альтернативні джерела енергії, що також збільшило їх витрати. “Використання дорогих альтернативних джерел впливає на ціни”, – зазначили у Мінекономіки.

Дефіцит сільськогосподарської продукції

Несприятливі погодні умови та порушення логістики призвели до відсутності надлишків сільгосппродукції. Це спричинило зростання цін на харчові продукти. У серпні вартість продуктів та безалкогольних напоїв збільшилася на 0,9%, при цьому найдорожче подорожчали яйця та овочі — на 7,1% та 5,2% відповідно.

Нестача робочої сили

Військові дії викликали відтік робочої сили за кордон або його залучення до військових операцій. Це призвело до нестачі працівників у таких галузях, як сільське господарство та промисловість, що підвищило витрати на виробництво та збільшило ціни.

Вплив війни та невизначеність

Повномасштабна війна посилила економічну нестабільність, що чинить тиск на бізнес. Військові дії порушують економічні процеси, знижують виробничу активність та руйнують інфраструктуру, що негативно позначається на економіці.

Попри ці негативні фактори, є й деякі заходи, які допомагають частково стримувати інфляцію:

Мораторій на підвищення комунальних тарифів

Урядовий мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги стабілізує витрати населення, обмежуючи зростання цін на товари та послуги. Хоча витрати на енергію для бізнесу збільшуються, населення залишається захищеним від різких подорожчань.

Жорстка монетарна політика НБУ

Національний банк України утримує стабільність національної валюти та контролює інфляцію. Жорсткі фінансові заходи допомагають стримувати інфляційний тиск, не дозволяючи цінам зростати ще швидше. Ключовим елементом цієї політики є контроль за курсом гривні.

Стабілізація цін на пальне

Ціни на пальне стабілізувалися завдяки світовим тенденціям на ринку нафти, що дозволило уникнути значного зростання цін на пальне в Україні. Це допомогло стримати витрати на транспортування та, відповідно, на товари.

Рейтинг статті