Небезпечна гра Пхеньяну: дружба Кіма з Росією викликала невдоволення товариша Сі – FT

Різне

Зростаюча агресивність режиму Кім Чен Іна і тісна дружба з Кремлем не подобається його головному покровителю та спонсору – Китаю. У Пекіні небезпідставно побоюються, що тісна військова співпраця двох агресорів порушить баланс у регіоні, а то й змусить Китай захищати КНДР, якщо Пхеньян вплутається у військовий конфлікт.

Невдоволення товариша Сі виявилося ще до того, як Кім відправив Путіну своїх спецназівців. Минулого тижня голова КНР подякував Кіму за привітання на честь 75-річчя утворення комуністичного Китаю, але опустив вираз, що регулярно вживався досі, «дружня сусідня країна». На такий тонкий нюанс звертає увагу Financial Times.

Тепер присутність у РФ солдатів КНДР не заперечував навіть Путін. За словами Андрія Ланкова, експерта з Північної Кореї в Сеульському Університеті Кукмін, вв'язування КНДР у політику Кремля «стало драматичним кроком, і Китаю це нітрохи не сподобається». Зближення КНДР і РФ може призвести до дестабілізації на Корейському півострові та Далекосхідному регіоні.

Пхеньян сподівається отримати від Москви більш сучасні військові технології, у тому числі для ракетної та ядерної програм, що прискорить гонку озброєнь у регіоні, говорить Чень Ці з Інституту міжнародних відносин при Цинхуаському університеті. З іншого боку, у відповідь демократичні країни зміцнюватимуть свій альянс в Азії.

А Пекін дуже хоче уникнути повторення ситуації часів холодної війни, коли «північному трикутнику» в особі СРСР, КНДР та Китаю доводилося протистояти «південному трикутнику» – Японії, Південній Кореї та США, каже Чжу Фен, ректор Школи міжнародних досліджень при Нанкінському університеті: « Китай зіткнувся із реально складною ситуацією, справжньою дилемою. З одного боку, ми не хочемо повернення холодної війни до Східної Азії. З іншого боку, США намагаються зміцнити солідарність з Південною Кореєю та Японією».

Сам Сі Цзіньпін на саміті БРІКС заявив, що необхідно відмовитися від «підливання олії у вогонь» в українському конфлікті та не допустити залучення до нього третіх країн. Представник МЗС Китаю на прес-брифінгу сказав у відповідь на питання про відправлення Пхеньяном військ до Росії, що в Пекіні «не знайомі із відповідною ситуацією».

Китай намагається представляти себе як мирну силу і протиставити Сполученим Штатам, які він звинувачує у прагненні розв'язати нову холодну війну. «У контексті затягування української кризи Китай, Бразилія та країни Глобального півдня створили групу друзів світу… Вона спрямована на об'єднання більших голосів на підтримку миру», – сказав Сі на саміті БРІКС. Перспектива ж того, що солдати єдиного військового союзника Китаю будуть від імені Росії, з якою він встановив «безмежне партнерство», боротися з українськими силами, що підтримуються Заходом, підриває цей образ, пише The New York Times.

У Пекіні можуть просто не знати, як покласти край північнокорейській військовій допомозі Кремлю, сказав газеті Віктор Ча, професор державного управління та міжнародних відносин Джорджтаунського університету та завідувач кафедри Кореї у вашингтонському Центрі стратегічних та міжнародних досліджень:

«Параліч і некомпетентність – у такій ситуації опинився Китай у цьому питанні. Хоча він побічно підтримує дії Росії у війні [против Украины]він може бути задоволений діями КНДР. Для нього в цьому немає нічого хорошого ні в короткостроковій, ні довгостроковій перспективі».

Китай сам може виявитися втягнутим у військовий конфлікт, тому що за договором про військовий альянс зобов'язаний захищати Північну Корею, яка може стати законною метою для України, якщо її війська воюватимуть на боці російської армії, розмірковує Шень Дінглі, професор міжнародних відносин із Шанхаю. «Якщо на Північну Корею нападуть, Китай за договором зобов'язаний надіслати свої війська та застосувати всі засоби для її захисту», – сказав він FT.

Президент Південної Кореї вже заявив, що у відповідь на дії КНДР його країна може розпочати постачання зброї Україні. Сеул також може звернутися до Пекіна з проханням приструнити Кіма, вважає Олександр Габуєв, директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії. «Китай уже давав зрозуміти, що не дуже задоволений зміцненням військової співпраці між Росією та Північною Кореєю. Південна Корея, безумовно, може пояснити Китаю, що якщо він не вирішить цієї проблеми, вона посилить співпрацю зі США на Корейському півострові», – каже він.

Російським пропагандистам доручили називати диктатора РФ Володимира Путіна «світовим лідером» і говорити про «паніку Заходу» під час висвітлення саміту БРІКС.

Рейтинг статті