Розповідаємо, яке церковне свято відзначають православні 2 лютого за новим і старим стилем, що можна і не можна робити, у кого іменини.
2 лютого за новим церковним календарем православні відзначають одне з найважливіших, двунадесятих свят – Стрітення Господнє. Розповідаємо про традиції, народні прикмети та заборони цієї дати, а також яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тож неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 2 лютого (15 лютого за старим стилем) – велике свято Стрітення Господнє. У цей час християни згадують події, описані в Євангелії від Луки, – про те, як святі Йосип і Діва Марія, згідно з давнім звичаєм, принесли маленького Ісуса до храму, щоб присвятити сина Богові. Раніше УНІАН детально розповідав про свято Стрітення Господнє та його звичаї.
Про що говорять прикмети на 2 лютого
За прикметами дня судять, якою буде весна, а в народі вважають, що цього дня зима зустрічається з літом:
- якщо на Стрітення відлига – весна буде теплою;
- йде сніг – весна буде дощовою і довгою;
- хуртовина 2 лютого – до пізньої і холодної весни, сніг пішов – буде гарний урожай пшениці;
- розгулявся сильний вітер – буде врожай фруктів, а якщо погода спокійна – вродить льон.
У народі є приказка про погоду цього дня: “На Стрітення сонце – на літо, зима – на мороз”. Але зима все одно поступово йде на спад, а весна, навпаки – набирає сили.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 2 лютого церква, як і в будь-який інший день, засуджує лайку, злість, брехню, лінь, заздрість, жадібність, відчай. Не слід відмовляти в допомозі, ображати когось, мститися.
У народі на Стрітення є низка суворих заборон. Що сьогодні не можна робити за народними прикметами:
- вирушати в дорогу;
- рубати дерева;
- прибирати в домі та займатися рукоділлям.
За народними повір'ями, якщо порушити останню заборону, то в дім може потрапити блискавка. У церкві подібних заборон немає, але вважається, що в свято потрібно знайти час для молитви.
Що можна робити 2 лютого
У православне свято сьогодні віряни йдуть до храму – там проходять святкові літургії, освячують свічки і воду. У молитвах до Всевишнього і Діви Марії просять сімейного благополуччя, здоров'я, зцілення хворих.
Освячення свічок на Стрітення – найстаріша традиція. Перед початком літургії відбувається особливий “Чин благословення свічок”: над свічками вимовляють молитву, окроплюють їх святою водою і роздають вірянам. Таку свічку запалюють удома щоразу під час молитви. Також на Стрітення освячують воду – у народі її вважають цілющою, яка може допомогти від хвороб і пристріту.
Хто відзначає день ангела 2 лютого
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначає Василь.