22 листопада за новим церковним календарем віряни згадують святого Прокопія і благовірного князя Ярополка Ізяславича. У народному календарі – Прокоп'єв день.Яке церковне свято сьогодні за старим стилем, про традиції, прикмети і заборони цієї дати – у матеріалі.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) – збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 22 листопада за новим календарем (5 грудня за старим) – день пам'яті святителя Прокопія, який володів даром чудотворення і привів у християнську віру чимало людей.

Прокопій народився в Єрусалимі, в III столітті. Він служив читцем у церкві Кесарії Палестинської, також був проповідником, вів благодійний спосіб життя. Крім християнських проповідей, святитель займався перекладом Святого Письма сирійською мовою. Прокопій прославився своїм даром чудотворення: він зціляв одержимих бісами, а також лікував парафіян від різних недуг. Коли про нього дізнався правитель Кесарії, то наказав схопити і змусити його зректися християнства і принести жертву ідолам. Проповідник відмовився, за що і був страчений.

***

22 листопада за новим стилем також згадують благовірного Ярополка Ізяславича, князя Володимир-Волинського.

Ярополк (у хрещенні – Петро) був онуком князя Ярослава Мудрого і правнуком рівноапостольного князя Володимира. Ярополк – спадкоємний господар Королівства Русі, князь полоцький, вишгородський, турівський і волинський. Святий православної церкви.

Точний час його народження невідомий, імовірно не пізніше 50-х років XI століття. Ярополк жив у роки усобиць між братами-князями, дітьми Ярослава Мудрого. Під час цих усобиць великий князь Ізяслав, його батько, двічі залишав Київ разом із сім'єю і повертався назад.

1073 року великим князем стає Святослав Ярославич (брат Ізяслава), і Ізяслав з Ярополком вирушили до Польщі та Німеччини, щоб просити допомоги повернути престол. Але імператор Генріху IV не допоміг, і тоді Ярополк звернувся до папи Римського Григорія VII, який підтримав Ізяслава та Ярополка. Папа Григорій коронував у Римі короною Ярополка Ізяславовича і надав йому лен Святого престолу на Руське Королівство (булла папи від 17 квітня 1075 року). Згідно з нею влада в Києві мала належати Ізяславу та його синові Ярополку. Потім папа звернувся з посланням до польського короля Болеслава і дорікнув йому за пограбування Ізяслава. 1076 року Ізяслав із сином повернулися до Києва, Ярополк отримав Вишгородський стіл. Але водночас князь змушений постійно воювати за князівство з родичами. 1078 року Ярополк брав участь у боротьбі зі Святославичами, тоді ж і загинув його батько.

1084 року був вигнаний із Волині Ростиславовичами. Князь Володимир Мономах отримав місто Володимир і передав його Ярополку, але той виступив проти його батька князя Київського Всеволода, і в результаті змушений був укотре тікати до Польщі. Через два роки він повернувся з Польщі, помирився з Володимиром Мономахом і став князем Володимирським. Але 22 листопада, дорогою до Звенигорода Галицького, Ярополка вбив його ж дружинник Нерядець, якого, ймовірно, підкупили Ростиславичі. Тіло Ярополка перенесли до Києва і поховали в церкві святого Петра, яку князь почав будувати в Дмитрівському монастирі (попередник Михайлівського монастиря).

Ярополк – один із “творців” культу Бориса і Гліба, апостолів Петра і Павла. Він перший Король Русі. Дата канонізації Ярополка невідома, імовірно, це сталося в XII ст. Князь Ярополк Ізяславич заповів незліченні землі Лаврі. Його життя стало легендарним, тому ім'я князя посіло почесне місце і вважається одним із найдостойніших.

Про що говорять прикмети на 22 листопада

22 листопада - прикмети на сьогодні / pixabay

За прикметами дня судять, якою буде погода:

  • іній на деревах – буде мороз;
  • стелиться туман – до тепла;
  • по небу пливуть хмари – травень буде холодним.

У народному календарі 22 листопада – свято Прокоп'єв день. За старих часів говорили, що з цього дня зима на ноги встає. Погода в цей час зазвичай холодна і вітряна.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 22 листопада не можна гніватися, лаятися, лихословити, відмовляти в допомозі. Церква не схвалює заздрості, жадібності, відчаю і ліні. Не можна відмовляти в допомозі тим, хто просить.