9 січня за новим церковним календарем згадують мученика Полієвкта і преподобного Євстратія. У народі день так і прозвали – Євстратія. Про його традиції, прикмети і заборони та яке церковне свято сьогодні відзначають за старим стилем – розповідаємо нижче.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського), його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 9 січня (22 січня за старим стилем) – день пам'яті мученика Полієвкта і преподобного Євстратія, чудотворця.

Полієвкт жив у III столітті у Вірменії, в місті Мелітині. Чоловік був язичником і воїном при імператорі Декії, але був у Полієвкта друг-християнин воїн Неарх. Коли почалися гоніння на християн, то Полієвкт як протест вийшов на міську площу і розірвав на шматки царський указ про поклоніння ідолам, а згодом і вибив із рук жерців і самих ідолів. Тесть Полієвкта, який був правителем міста, жахнувся. Не сміючи опиратися царському указу, він відправив зятя на страту. Так Полієвкт став першим мучеником.

За рівноапостольного Костянтина в Мелітині було споруджено храм на честь Полієвкта. Відомо, що за молитвами до святого відбувалося багато чудес.

***

Преподобний Євстратій був родом із міста Тарса. У 20 років він таємно пішов з рідної домівки в Авгарівську обитель (на Олімпі в Малій Азії). Там вів суворе подвижницьке життя, ночами молився, а харчувався лише хлібом і водою. Через деякий час його обрали настоятелем монастиря.

За часів правління іконоборця Лева Вірменина преподобний Євстратій переховувався в горах і пустелях, а після смерті царя повернувся в монастир. Помер святий у віці 95 років, а перед смертю дав настанову: думати про майбутнє життя і не прив'язуватися до земних благ.

Про що говорять прикмети на 9 січня

9 січня - прикмети на сьогодні / freepik.com

За прикметами дня дивляться, якою буде погода надалі:

  • ворони сидять на верхівках дерев – холоди затягнуться надовго, гуляють по снігу – до потепління;
  • птахи раптом зникли – піде сніг;
  • туман цього дня – скоро чекай відлигу.

У народі 9 січня – свято Євстратія. Вважається, що якщо цього дня мороз, то рік буде врожайним.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 9 січня не можна лихословити, лаятися і сваритися один з одним, бажати зла, відмовляти в допомозі. Церква засуджує лінь, жадібність, заздрість, помсту.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: категорично заборонено байдикувати – покаранням може стати безгрошів'я. Також, згідно з повір'ям, не слід пришивати ґудзики – вважається, що таким чином можна “пришити” старі проблеми.

Що можна робити 9 січня

У православне свято сьогодні просять захисту від життєвих негараздів, швидкого одужання і зцілення від хвороб, а також моляться за тих, хто опинився в полоні.

З цього дня вже починаються клопоти – зимові свята минули. Потрібно привести до ладу дім, подвір'я, випрати, попрасувати. Вважається, що лінуватися і працювати погано не можна, щоб не накликати на себе біди. Перед початком робіт за старих часів обов'язково ходили в лазню – “змити з себе Святки”, тільки тоді всі справи будуть легко даватися.

Хто відзначає день ангела 9 січня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Захар, Пилип, Антоніна.