Ми ще будемо згадувати Америку Трампа як країну нашої мрії, – Портников

Ми ще будемо згадувати Америку Трампа як країну нашої мрії, – Портников Україна

“Після тріумфального повернення Дональда Трампа до Білого дому я говорив про те, що мене не так бентежить поява на американській політичній сцені президента й команди з яскраво вираженими ультраправими поглядами, як можливість того, що після їхнього успіху маятник почне коливатися різко вліво — і незабаром ми отримаємо на чолі Сполучених Штатів людину, яка буде не ультраправим, а ультралівим популістом”, – пише оглядач Віталій Портников у своїй колонці, передають Патріоти України, та продовжує:

“У цих припущеннях, як на мене, не було нічого нелогічного. Ультраправий і ультралiвий популізм зазвичай з’являються поруч — на певних відрізках історії або навіть у сусідстві. Адольф Гітлер і Ернст Тельман. Беніто Муссоліні й Антоніо Грамші. Усі вони були сучасниками. І всі — історичний вибір, якого краще не робити.

🔗 Джерело: https://bbcccnn.org/my-sche-budemo-zhaduvaty-ameryku-trampa-yak-krainu-nashoi-mrii-portnykov/
© Сила Слова

Над моїми висновками звично насміхалися. Але вважати, що Демократична партія США після реваншу Трампа залишиться партією Білла Клінтона чи Барака Обами, міг лише той, хто й досі сподівався, що Республіканська партія залишиться партією Джорджа Буша чи Джона Маккейна.

Цієї старої Республіканської партії більше не існує. Ба більше — вона була приречена на політичні поразки. Саме Дональд Трамп, із його нестримним бажанням обіцяти й вигадувати, створив для республіканців можливість перемагати. І щоб здолати республіканців, демократи також змушені перетворитися на партію популістів. Що й відбувається просто зараз.

Коли я зауважував, що наступним президентом США може стати Александрія Окасіо-Кортес, це могло здатися екстравагантним прогнозом, далеким від реальності. Але тепер, коли на праймеріз мера Нью-Йорка у демократів переміг лівий соціаліст Зохран Мамдані, цей сценарій виглядає значно реалістичніше.

Особливість американської політичної системи в тому, що створити третю партію в США практично неможливо. Виборці міцно закріплені за двома провідними партіями, і ніхто не ризикує будувати нову політичну машину. Саме тому консерватори в лавах республіканців змушені були підкоритися ультраправим популістам. І саме тому ліберали серед демократів, заради повернення до влади, змушені будуть підкоритися ультралiвим популістам.

І ще одна важлива деталь: зміна політичного курсу США впливає на весь світ. Тож не тільки Америка може перетворитися на ультралiву державу, а й її союзники можуть зміститися ліворуч, залишити ультраправим політикам дедалі менше місця у власних країнах.

Чому ж ультраправі видаються мені менш небезпечними за ультралiвих? Насамперед тому, що вони поважають приватну власність. А отже — залишають можливість повернення до ліберального порядку денного, щойно їхні обіцянки буде скомпрометовано. Ультралiві ж не поважають жодної власності. Вони націоналізують усе, що бачать, виступають від імені “простого народу” з куди більшим відчаєм, ніж сто Трампів. І приходять на ґрунт, уже оброблений обіцянками їхніх конкурентів.

Так, “простий народ”, розчарований у тому, що ультраправі не створили йому щасливого майбутнього — бо ті заграють із мільярдерами та іншими “буржуями” — легко схиляється до ультралiвих популістів, які чітко пояснюють: якщо відібрати чужу власність, настане справжнє щастя. У США досі такого досвіду не було. Але хто сказав, що він не з’явиться? Колись і Трампа в Америці не було.

Ультраправі, звісно, можуть зупинити ультралiвих — але не демократичним шляхом. Щоб не допустити лівого реваншу, вони мають запровадити справжню диктатуру: розгромити судову систему, знищити місцеве самоврядування, скасувати виборність губернаторів — а ще краще, заборонити Демократичну партію й об’єднати її з Республіканською у “єдину платформу підтримки президента Трампа”. Тобто зробити те, що зробили в Росії.

Нагадаю: там справжні прихильники ультраправої шовіністичної ідеології наприкінці 1990-х також розпочали боротьбу проти “лівого реваншу”. І перемогли. Перетворили комуністів на частину диктатури. А Гітлер колишніх комуністів або знищив, або змусив повірити у власну велич.

Це метод. Але навряд чи ним скористається Дональд Трамп. Ба більше, Трамп щиро радіє успіху Мамдані, якого називає комуністом — і в цьому визначенні навіть не так вже й багато від трампівської гіперболи. Він упевнений: такі лідери демократів не становлять загрози ні для нього, ні для його уявлень про світ.

Але це — головна помилка Трампа. Бо він переоцінює свого виборця. Багато з тих, хто голосував за Трампа, завтра можуть проголосувати за такого кандидата, як Мамдані — з тих самих причин, з яких колись голосували за Трампа.

Трамп або його спадкоємець, упевнені у своїй легкій перемозі над ультралівим кандидатом демократичним шляхом, можуть болісно помилитися. І тоді ми з вами, після наступних виборів президента США, будемо згадувати Америку Дональда Трампа як країну нашої мрії”.

Рейтинг статті