Міністерство оборони України звернулося до Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки із проханням відстрочити підготовку законопроекту про демобілізацію військовослужбовців до 18 березня 2025 року.
Як повідомляє “Українська правдаЗ посиланням на джерело в парламентському комітеті, у листі міністра оборони Рустема Умерова йдеться, що в напрацьованому оборонним відомством проекті закону передбачено, зокрема, встановлення нових норм щодо звільнення зі служби та ротації військовослужбовців, які тривалий час виконують завдання в районах ведення бойових дій .
Цей документ направили на погодження до Генштабу ЗСУ та Адміністрації Держспецслужби транспорту. У Генштабі проект закону не підтримали. Рішення було аргументовано тим, що внесення законопроекту на розгляд парламенту “можливе лише за умови накопичення на військовому обліку до ТЦК та СП достатньої кількості військово-навченого ресурсу та залучення громадян на службу до ЗСУ у задовільних обсягах”.
“За інформацією, наданою Генеральним штабом, у разі реалізації проекту цього закону орієнтовна чисельність військовослужбовців, які матимуть право на звільнення, становитиме 108 тисяч осіб (з них 14 тисяч офіцерів), що у разі їхнього одночасного звільнення призведе до істотного зниження укомплектованості особистим складом бойових підрозділів”, – сказано у листі Умерова.
При цьому наголошується, що у Міноборони опрацювали дві альтернативи цьому законопроекту. Так, пропонується забезпечити українським захисникам, які під час військового стану безперервно служили протягом 36 місяців та протягом цього періоду брали участь у бойових діях, перебуваючи в районах їх виконання не менше 18 місяців, направлення на реабілітацію до двох місяців. Після її проведення передбачається надання додаткової одноразової відпустки строком на 30 днів із збереженням щомісячного грошового забезпечення.
Також альтернативними варіантами пропонується надання додаткової одноразової відпустки строком на 90 днів із збереженням щомісячного грошового забезпечення. А командирів пропонують зобов'язати командирів проводити ротації воїнів, які безпосередньо брали участь у бойових діях протягом 90 днів.
“Вказані альтернативні законопроекти вимагають детального обговорення та ухвалення відповідного рішення на рівні керівництва держави. Враховуючи викладене, просимо відстрочити терміни виконання завдання, визначеного підпунктом 1.40 Плану 3633-IX (йдеться про напрацювання законопроекту про умови демобілізації – УП), до 18 березня “, – йдеться у листі.
Водночас армія не може зараз і одразу демобілізувати військовослужбовців віком від 18 до 25 років, навіть якщо парламент ухвалить відповідне рішення. Інакше обвалу на окремих дільницях фронту не уникнути, заявив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
Названо три випадки, коли можна звільнитися із ЗСУ.