Тривалий час офіційний Київ заявляв, що не поступиться рф територією, яку окупувала країна-агресор. Однак нині, коли Україна розглядає можливість прискореного графіка мирних переговорів, на якому наполягає новообраний президент США Дональд Трамп, такого ж важливого значення набули інші умови – гарантії безпеки. Про це пише видання The New York Times.
Журналісти посилаються на двох українських високопосадовців, які заявили, що захист інтересів України на потенційних переговорах залежатиме не від кордонів, які, ймовірно, визначатимуться бойовими діями, а від того, які існують гарантії дотримання режиму припинення вогню.
“Переговори мають базуватися на гарантіях. Для України немає нічого важливішого”, – сказав голова Комітету з питань оборони та розвідки Верховної Ради України Роман Костенко.
“Територіальне питання надзвичайно важливе, але це все ж таки друге питання. Перше питання – це гарантії безпеки”, – сказав на умовах анонімності інший високопоставлений український чиновник.
Костенко також зазначив, що Україна встановлює свої кордони на основі декларації про незалежність 1991 року. Відтоді росія отримала контроль над близько 20 відсотками української землі, але Київ офіційно не відмовиться від своїх претензій на територію, що перебуває під російською окупацією.
“Схоже, що саме такий підхід Україна використовує, щоб виправдати будь-яку можливу угоду, в якій росія збереже контроль над українською землею. У жовтні президент Володимир Зеленський, обговорюючи питання припинення вогню, сказав: “Усі розуміють, що незалежно від того, яким шляхом ми підемо, юридично ніхто не визнає окуповані території як такі, що належать іншим країнам”, – пише NYT.
Україна розглядає членство в НАТО як одну з таких гарантій, але Альянс відмовляє. Також розглядається можливість надання потужного арсеналу озброєнь від Заходу.
Співрозмовники з рф припустили, що фронт може заморозити навесні після повернення Курської області, але інші вважають, що путін вимагатиме більших територіальних поступок від України.