На Заході в листопаді 2024 року вийшла книга заступника головного редактора The Washington Post Боба Вудворда «Війна» (War). із міста, не підставившись під розгром.
Видання NV поділилося уривками з книги.
Значна частина книги Вудворда щодо війни РФ з Україною детально описує події восени 2022 року – час, коли українська армія стрімко наступала на Херсон. Тоді Сили оборони України «за п'ять днів відвоювали більше території, аніж російські війська взяли за всю свою операцію».
«Тепер, коли на Харківщині майоріли прапори України, українські війська розгорнулися на південь, щоб звільнити місто Херсон на західному березі Дніпра», — трактує події Вудворд (наступ на Херсонщині продовжувався з літа 2022 року).
Вудворд описує, як у адміністрації Байдена наростали побоювання, що розгром путінської армії в Херсоні може спровокувати Кремль застосування тактичної ядерної зброї.
«Путін розмістив у Херсоні близько 30 тисяч військовослужбовців. За оцінками розвідувальних служб [США]Якби російські війська в Херсоні були оточені українськими силами, ймовірність того, що Путін віддасть наказ про застосування тактичної ядерної зброї, щоб уникнути таких катастрофічних втрат на полі бою, склала б 50%», — пише Вудворд.
Він також нагадує, що “Херсон мав величезне стратегічне значення для Москви” – від доступу до Дніпра до контролю російського “сухопутного мосту” на півдні України.
У той час глава ЦРУ Вільям Бернс висловився в тому дусі, що якщо Херсон паде, «можна припустити, що російські збройні сили можуть дати тріщину і контроль Путіна над Кримом опиниться під загрозою». І це, мовляв, могло б дати Путіну привід перейти до ядерної зброї відповідно до її доктрини.
«Справа в Криму, — цитує Бернса Вудворд, — У багатьох сенсах він мав екзистенційне значення для Путіна, тому що якби він втратив Крим, то самі підстави його буття як російського президента у власних очах були б поставлені під питання».
Автор книги стверджує: американська розвідка дізналася, що Путін «послабив оперативний контроль», щоб наказати про застосування зброї було простіше.
Що «заспокоїло» Вашингтон? Те, що ВСУ не вдалося досить швидко просуватися Херсонщиною, щоб громити російські сили без шансу на відступ.
Дослівно цей фрагмент у книзі звучить так: «Іншим вирішальним чинником відмови Путіна від використання ядерної зброї було те, що катастрофічного зламу російських сил не сталося. Україна просувалась повільно, поступово, і російські війська безпечно відійшли через Дніпро та з Херсона. Тільки тоді розвідувальна спільнота США переглянула свою оцінку ядерної загрози (у бік зменшення ризиків)».
Ось так – «безпечно» (саме це слово вживає Вудворд).