Влада Грузії зробила офіційну заяву про призупинення до 2028 року обговорення питання про вступ до Євросоюзу.
Це і спричинило бурхливі настрої грузинів. Акція швидко переросла у сутички. Правоохоронці задіяли сльозогінний газ та кийки.
Під парламентом на проспекті Руставелі та під офісом правлячої партії одразу збирається обурений натовп. Сотні одразу перетворюються на тисячі. Відмову від вступу до ЄС називають не інакше як порушенням конституції, де закріплений цей курс.
“Ми злі. Ця агресивність накопичувалася серед людей, і ось цей день настав. Сьогодні вони вирішили завершити нашу історію, все, чого ми досягли за останні 30 років. Вони просто вирішили покласти край всьому і ми не дозволимо їм це зробити. Ми більше не будемо терпіти це. Сьогодні має бути вирішено – хто ми і куди ми йдемо”, – каже протестувальник.
До мітингувальників приєднуються опозиційні депутати та президента Грузії Саломе Зурабішвілі.
“Сьогодні курс, який розпочався місяці тому і вів нас від Європи до Росії, завершився. Для тих, хто ще сумнівався, думаючи, що може бути інше пояснення, ці сумніви були розвіяні сьогодні. Цей неіснуючий та нелегітимний уряд оголосив не мир, а війну власному народу, власному минулому та власному майбутньому. Ця війна спрямована на наше майбутнє, майбутнє нашого суспільства та майбутнє нашої країни”, – каже Саломе Зурабішвілі, президент Грузії.
Вже за лічені години проспект Руставелі перетворюється на справжнє поле бою. На місце підтягують загони спецназу та починається силовий розгін. У хід йдуть водомети та сльозогінний газ, постраждалі масово скаржаться на опіки шкіри та очей.
Під удари правоохоронців підпадають десятки медійників, які прийшли висвітлювати акцію. У журналіста каналу “Формула” діагностують переломи шийного хребця та лицьових кісток. Зі свого боку протестувальники масово зводять барикади, джгуть шини, кидаються у правоохоронців яйцями та добірною лайкою. Силовики ганяються за активістами по всьому місту – навіть аптеками.
Неурядові організації констатують явне перевищення сили, застосованої проти людей, наголошуючи, що у місті вже не залишилося безпечних локацій. До дільниць після нічного погрому потрапляють щонайменше 43 учасники протестів, десятки постраждалих, серед яких і правоохоронці.
В українському МЗС розкритикували силовий розгін протестів у Грузії та висловили розчарування рішенням призупинити процес її вступу до Євросоюзу до 2028 року.