Європа боїться ризиків: солдатів в Україну, схоже, не надішлють

Різне

Європейські плани щодо військової присутності в Україні почали розсипатися. Як повідомляє The Times, Велика Британія та інші країни ЄС, найімовірніше, відмовляться від ідеї розміщення миротворчих військ в Україні. Причина – надто високий ризик прямої конфронтації з Росією, особливо якщо станеться зрив перемир’я.

За даними джерела, знайомого з перебігом обговорень, у Лондоні та Парижі тепер обговорюють альтернативу – не вводити сухопутні війська для охорони міст, портів і АЕС, а обмежитися відправкою військових інструкторів на захід України. Їхня мета – продемонструвати підтримку без ескалації. Ці сили не охоронятимуть об’єкти або братимуть участь у бойових діях, а їхнє розміщення має “заспокоїти” Росію.

Тим часом обговорюють і більш амбітний план – європейську підтримку у вигляді повітряного прикриття для інструкторів. А Туреччині пропонують узяти на себе морську частину можливої миротворчої місії.

Зброю продовжать постачати – військова допомога Україні збережеться, незважаючи на обережність із військами. Однак дипломат, який бере участь у переговорах, прямо заявив:
“Ризики занадто високі, а сили неадекватні. Британія завжди це розуміла. Це Франція хотіла м’язистого підходу”.

Скепсис панує і в Києві. Українські чиновники побоюються, що європейські інструктори просто втечуть при перших ракетах. Крім того, в Україні не вірять, що Путін погодиться на присутність миротворців, навіть без зброї. У Києві все ще сподіваються, що Захід допоможе Москві переглянути свої “червоні лінії”, але водночас не зажадає від України здачі своїх позицій.

І ще одна деталь – за лаштунками обговорюють, як переконати Дональда Трампа зустрітися із Зеленським уже в суботу, відразу після похорону Папи Римського Франциска. Європейці сподіваються, що це зніме напруженість і стане кроком до угоди.

До речі, операція Interflex, за якою українські бійці проходять навчання в Британії, може завершитися вже наприкінці 2025 року. Потім навчання хочуть перенести ближче до України – можливо, недалеко від Львова.

І вишенька на торті – в Європі все ще сперечаються: кого і як тиснути. Один із дипломатів заявив журналістам, що “Трамп ставиться до Росії краще, ніж до ЄС. І це неприйнятно”.

Нагадаємо, європейські країни, які розглядали можливість гарантій для майбутнього мирного врегулювання в Україні, тепер змінюють свої плани. Замість відправки військ вони шукають інші варіанти.

Європа не змогла виробити і представити чіткий план, як саме відбуватиметься миротворча операція в Україні, повідомила верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Європейського Союзу Кая Каллас.

Рейтинг статті