ЄС хоче продовжити транзит газу через український газопровід, але “блакитне паливо” буде не з РФ – ЗМІ –

Європа веде переговори про збереження потоку газу російсько-українським газопроводом.

Навіть незважаючи на війну в Україні, російський газ все ще продовжує надходити до частини Європи українським газопроводом. У ЄС стурбовані, що наприкінці 2024 року закінчується термін контракту між Києвом та Москвою.

З одного боку, країни ЄС намагаються зробити все можливе, щоб у майбутньому не користуватися газом із РФ, проте більшість країн Східної Європи все ще отримує “блакитне паливо” з РФ через український газопровід. Bloomberg.

Багато експертів упевнені, що на тлі війни Україна не буде продовжувати новий контракт із РФ, а отже, і поставки газу мають припинитися.

Однак при цьому деякі європейські політики та чиновники вже ведуть переговори з Києвом, щоб і 2025 року постачання газу продовжувалося. При цьому нібито обговорюється варіант, що сам газ буде не російським, а азербайджанським, але закачаний у російсько-українську трубу. Така картина дасть можливість країнам ЄС не відчувати себе ніяково на тлі війни в Україні.

Джерело пише, що нібито Київ має дати добро на таку пропозицію. Великий плюс полягає в тому, що щорічно Україна може поповнювати свій бюджет на 1 млрд доларів, а за нинішніх умов будь-яка копійка на рахунку.

Гендиректор “Нафтогазу” Чернишов ще вчора в інтерв’ю Bloomberg заявив, що Україна має дуже хорошу інфраструктуру як щодо транзиту, так і зберігання газу. Було б нерозумним не використовувати газопровід і в майбутньому.

При цьому воно є противником закачування в трубу російського газу, але виступає за транзит азербайджанського.

Агентство пише, що поки не дали своїх коментарів щодо цього представники азербайджанської енергетичної компанії Socar і російського “Газпрому”.

Поки що неясно, чи буде укладено будь-яку угоду. Не виключено, що питання вирішиться лише до кінця 2024 року. Більше того, ситуація на полі бою в Україні також матиме вирішальне значення щодо цього.

Найбільше від такої угоди може виграти Словаччина. Зараз Баку, Київ та Москва мають обговорити всі терміни самої угоди та цінову політику. У разі позитивного результату Словаччина почне одержувати газ із Азербайджану, а частину його експортувати до інших країн ЄС.

Зараз РФ переважно постачає свій газ до Словаччини та Австрії. Деякі європейські країни заявляють, що немає нічого страшного в тому, що 2025 року припиниться транзит газу українською трубою. Інші вважають, що може початися нова енергетична криза, яка зашкодить і самій Україні.

Back to top button