Дітьми війни називаються люди, які у період Другої світової війни перебували у неповнолітньому віці. Цей статус надає їм право на низку пільг та виплат.
Про це говориться у статті 5 закону “Про соціальний захист дітей війни”.
Особи зі статусом “Діти війни” мають право на різні пільги, які можуть надаватися протягом усього їхнього життя. До таких пільг належать:
- пріоритетне збереження робочого місця у разі скорочення штату;
- право обирати зручний час для щорічної відпустки;
- додаткова неоплачувана відпустка (до 2 тижнів на рік);
- виплата допомоги у разі тимчасової непрацездатності у розмірі 100% від середньої зарплати;
- пріоритетне отримання земельних ділянок для будівництва чи садівництва;
- 25% знижка на оплату комунальних послуг за умови, що середньомісячний дохід на одну особу у сім'ї не перевищує 4 240 гривень.
Для отримання таких пільг у пенсійному посвідченні потрібна наявність спеціального штампу. Діти, які постраждали під час війни в Україні, також мають право на пільги. Це стосується тих, хто зазнав травм, перебував у зоні бойових дій, полоні або став жертвою насильства.
Вони отримують:
- щорічну допомогу на оздоровлення;
- компенсацію видатків на психологічну підтримку;
- цільову допомогу на навчання та проживання (близько 3000 гривень на місяць);
- безкоштовне харчування у навчальних закладах.
Для отримання цього статусу необхідно подати заяву та надати необхідні документи до органів соціального захисту населення. Також територіальні громади можуть пропонувати додаткові привілеї, такі як знижки на оплату комунальних послуг та проїзд у транспорті.
Що ж до дітей поточної війни, то варто знати, що жодного закону Рада України не ухвалювала. Є лише постанова Кабміну №268.
Згідно з документом, отримати такий статус можуть діти, які під час війни чи через воєнні дії:
- зазнали фізичного насильства або отримали тілесні ушкодження, що нашкодили здоров'ю;
- зазнали сексуального насильства;
- були незаконно депортовані чи викрадені з України;
- були залучені до військових дій;
- утримувалися у полоні;
- зазнали психологічного насильства, моральних і психологічних страждань.
Підстава для набуття статусу має бути підтверджена документально. Але це не стосується шостого пункту – отримання психологічних травм. за слів начальника Сумської обласної служби у справах дітей Юрія Калиновського, кожна дитина в Україні, а особливо у прифронтових регіонах, переживає психологічне насильство, і це не потрібно доводити.
Статус дитини війни можна отримати і після 18 років, якщо на момент 24 лютого 2022 року особа була неповнолітньою. Також оформити статус можуть сім'ї переселенців – їхні діти були змушені залишити будинок, а отже отримали психологічну травму.
Отримати статус дитини війни можна у службі з прав дитини за місцем проживання. А сім'ям, які живуть за кордоном, потрібно надсилати лист та пакет із документами до служби за місцем походження. Подати заяву можуть як батьки та інші родичі, а також сама дитина після досягнення 14 років.
За статусом дитини війни нині виплат немає. Наразі невідомо, чи з'явиться подібна грошова допомога у майбутньому та скільки платитимуть дітям війни.
У законі нічого не сказано про компенсацію та грошову підтримку дітей війни. Однак, це не означає, що такий статус нічого не дає. Дитина війни має право на безкоштовне харчування у школі. Можливо, у майбутньому перелік пільг буде розширено.