Православна церква України спробувала розвінчати популярний міф про те, що під час місячних жінці не можна заходити до храму. Церковники пояснили все в деталях на свому фейсбуці.
Вони стверджують, що жінкам під час менструації «можна і потрібно» молитися в храмі, бути присутніми на служінні та торкатись святинь та ікон.
«Багато вірянок неодноразово чули від подруг і старших родичок: вір у Бога, молися, причащайся, прикладайся до святинь, але в «ці дні» — до храму зась», — написали в ПЦУ.
Щомісяця жінка на кілька днів нібито стає «нечистою», і сама її присутність «оскверняє» церкву.
«І вважати так помилково!» — стверджують в ПЦУ.
Священники посилаються на слова апостола Павла, який стверджував, що «всяке творіння Боже добре», а отже і жіночий організм також «прекрасний» і «не може стати нечистим».
Існує аргумент обмеження-вимоги зі Старого Завіту, веде далі ПЦУ, за яким жінка під час менструації не просто вважалась «нечистою», але й кожен, хто торкався її, так само нібито ставав «нечистим».
Але, стверджує ПЦУ, у Новому Завіті Ісус Христос «перевершував певні старозавітні норми». Наприклад, торкався мертвих, воскрешаючи їх.
А жінка, яка «страждала на кровотечу», торкнулась його одягу в надії на зцілення.
«Він не лише не дорікнув, але похвалив за віру та підтримав її: «Дерзай, дочко! Віра твоя спасла тебе», — переказують у ПЦУ.
За словами священників, старозавітні приписи про те, що є «чистим», а що ні, радше стосувались гігієни. «Нечисте» означало ризик отримати хворобу, інфекцію чи запалення.
А у ХХІ столітті, як ведуть далі ПЦУ, є багато гігієнічних засобів, якими жінки можуть скористатись при потребі, не становлячи загрози ні для себе, ні для інших.
За словами церковників, релігійні діячі розвінчували міфи про «нечисте» ще в І столітті.
Святитель Григорій Двоєслов, який жив на початку VII століття, теж казав: «Менструація — не гріх. Насправді це чисто природний процес».
Три роки тому УПЦ МП також критикувала міф про те, що жінці не треба бувати в храмі під час місячних. Священники у своїх аргументах згадували тих же релігійних діячів.
І подібно до ПЦУ, підсумовували, що місячні — «це не те «нечистота», з якою потрібно боротися».
Але священнослужителі сумнівались, чи можна причащатись під час місячних, і наводили різні богословські тлумачення.
«Як ми бачимо, спірним питанням є лише одне — причащати чи ні? З приводу всього іншого — ходити в храм, прикладатися до святинь, цілувати Євангеліє — навіть не йдеться. Звісно, можна», — пояснювали в УПЦ МП.
За словами священників ПЦУ, через помилкові уявлення, які поширюються людьми без богословської освіти, чимало дівчат і жінок починають рідше ходити до храму.