Чи зможе Україна відновити ядерну зброю: експерт оцінив ситуацію

Різне

Україна могла б посилити свою безпеку завдяки ядерній зброї, однак процес її створення дуже складний. Крім технічних і фінансових труднощів, є ще й потужний міжнародний спротив.

Про перспективи відновлення ядерного потенціалу розповів ексміністр охорони навколишнього середовища, перший голова делегації з ядерного роззброєння Юрій Костенко. Він прокоментував ситуацію в ефірі “24 каналу”, зокрема згадавши можливість міжнародного співробітництва.

На думку Костенка, найпростішим варіантом була б згода США розмістити ядерну зброю на території України, наприклад, із баз у Бельгії. Проте ані адміністрація Байдена, ані команда Трампа не підтримують цю ідею, щоб не провокувати Росію під час війни.

Щодо самостійного створення ядерної зброї, Костенко зауважив: в України є деякі технічні передумови, зокрема реактори в Чорнобилі й запаси відпрацьованого палива. Проте немає центрифуг і хімічних комплексів для вилучення плутонію, а такі технології надзвичайно дорогі та недоступні на відкритому ринку.

Крім фінансового бар’єра, є ще й безпековий — виробництво навіть підземне може бути вразливим через атаки дронів та ракет. А для випробувань потрібні спеціальні полігони, яких в Україні немає.

Найбільша загроза, за словами Костенка, — це реакція Росії. Якщо Кремль дізнається про спробу відновити ядерну програму, Путін може спрямувати всю свою військову міць, включно з ядерною, проти України.

Тому, підсумовує ексміністр, наразі реального сценарію для створення української ядерної зброї не існує.

Однак він вважає перспективним долучення України до європейської ядерної програми. Якщо ЄС створить власну “ядерну парасольку”, Україна може стати важливим її учасником — маючи відповідні елементи й досвід, а також стратегічне значення для безпеки континенту.

Рейтинг статті