Передбачувана майбутня зустріч чи розмова Трампа з Путіним викликає тривогу. На цьому фоні не варто зваблюватися і думати, що відразу після інавгурації Дональд Трамп знайде важелі і припинить війну в Україні, пише колишній посол України в США Олег Шамшур статті для ZN.UA.
Трамп сам визнав, що припинення війни в Україні є надскладним завданням і потребує більше часу, ніж “24 години”.
Та й Марко Рубіо, якого Трамп прочитає на посаду держсекретаря США, визнавав, що війна в Україні “зайшла в глухий кут”. Він вважає, що Київ не зможе повернути всі суверенні території, контрольовані Росією.
“Таким чином, команда Трампа погоджується на фактичний поділ України і в перспективі не виключає хоча б часткового повернення до нормальних відносин з Росією. Водночас Трамп не планує надавати Україні гарантії безпеки, перекреслює наші євроатлантичні перспективи та публічно визнається у розумінні негативних почуттів”. Росії щодо членства України в НАТО. диктатором викликає у мене глибоку тривогу”, – пише Шамшур.
Перспектива діалогу Путіна та Трампа викликає тривогу і на тлі заяв президента США про анексію Гренландії та відновлення контролю над Панамським каналом. Світ вразили його заяви, що це може бути здійснено, зокрема, і силовим шляхом.
Шамшур зазначив, що такі висловлювання Трампа чітко показали, що він переконаний у існуванні одних правил поведінки для потужних держав, подібних до США, і зовсім інших – для слабших країн, які мають підкорятися волі “великих хлопців”. Крім того, Трамп, за словами Шамшура, також фактично поставив під сумнів принцип непорушності кордонів – один із основоположних принципів сучасного міжнародного права.
“Українцям, як і всьому неамериканському решті світу, треба виходити з того, що ми не маємо іншого вибору, ніж шукати найбільш ефективні засоби взаємодії з лідером, якого обрали виборці Сполучених Штатів. І робити це потрібно, незважаючи на його зарозумілість, самозакоханість, емоційні перепади та мінливість характеру Головний тягар зусиль на цьому напрямі падає на плечі нашого керівництва, політиків і дипломатів. Українському суспільству загалом важливо зрозуміти марність розрахунків на те, що “прийде Трамп і все вирішить”.