Чи можна пекти паску в Страсну п’ятницю? Що кажуть традиції, забобони і церква

Різне

Процес випікання паски було своєрідним ритуалом – як і виготовлення писанок і крашанок. Відповідно, існували певні традиції і забобони щодо днів виготовлення паски.

Про те, чи можна пекти паски в Страсну п’ятницю, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

Використані джерела для підготовки матеріалу: сайт “Українські Традиції”, сайт “Локальна Історія”, Ukrainer, інтерв’ю етнологині Анастасії Кривенко, сайт “Духовна Велич Львова”, сайт ПЦУ.

Коли випікали паску раніше

Паски випікали в Страсний тиждень, за декілька днів до Великодня – а саме в четвер і суботу, іноді в середу й п’ятницю. Вважалося, що ці дні, особливо Чистий четвер, сприятливі, паска буде вдалою й матиме більше сили.

Щодо випікання пасок в Страсну п’ятницю традиції колосально відрізнялися залежно від регіону. Наприклад, на Волині, як і в багатьох інших областях України, паску в Страсну п’ятницю не випікали.

Це було зумовлено тим, що п’ятниця вважалася днем скорботи, адже саме в цей день згадують смерть Ісуса Христа. Тож будь-яку роботу зазвичай відкладали.

Водночас з тим в деяких регіонах України, господині, хоча й уникали іншої фізичної праці та розваг, паску все ж випікали. Вірили, що такий хлібний виріб не пліснявітиме. А також саджали капусту – вважали, що вона буде великою, як і паска.

Однак, хоча паску могли випікати в Страсну п’ятницю, переважно це робили в четвер і суботу.

Які існують забобони

Зі Страсною п’ятницею і випіканням паски пов’язано чимало забобонів. Серед них наступні:

  • В Страсну п’ятницю не можна сміятися та співати – буде горе.
  • Не можна саджати рослини – не буде врожаю.
  • Не можна використовувати гострі предмети – до лиха.
  • Якщо хліб цього дня підгорить – будуть нещастя.

А забобони щодо випікання пасок, хоча й відрізнялися, стосувалися не лише виготовлення в п’ятницю, а й в інші дні:

  • Під час процесу випікання паски не можна сідати – тісто “впаде”.
  • Випікати паску слід наодинці, хтось навіть закривався на ключ – щоб не прийшла нечиста сила або щоб паску не зурочили.
  • Щоб очистити простір від лихого і паска точно вдалася, тісто треба перехрестити перед тим, як ставити в піч.
  • В деяких регіонах був забобон про те, що, якщо не стукнути лопатою для печі об стелю, паска не буде високою.

Проте сакральне значення паска мала у всіх регіонах, незалежно від того, чи дотримувалися певних традицій і ритуалів. Вірили, що яким буде виріб – таким і рік.

Тож якщо паска була гарною, високою і пишною – родина буде здоровою, щасливою і багатою. А от якщо на пасці є тріщини чи вона не вдалася – можуть прийти хвороби і бідність.

Чи існують заборони церквою

Страсна п’ятниця відрізняється суворістю посту – зазвичай не сідали до столу до виносу Плащаниці, споживали лише страви з овочів. Десь – постували весь день, проводячи час в молитвах.

Хоча прямої заборони на виготовлення пасок в цей день немає, все ж за можливістю їх радять робити у четвер або суботу. Проте найголовніше – не чинити гріха і робити добрі справи, допомагаючи ближнім.

Рейтинг статті