Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав європейські країни виділяти на військові потреби значно більше грошей, ніж нинішні 2% ВВП.
“Якщо ми цього не зробимо, за 4-5 років нам доведеться йти на курси російської мови або їхати до Нової Зеландії”, – сказав він.
Тому що майбутнє світової безпеки залежить від того, яким буде результат російсько-української війни.
“Ми всі хочемо завершення цієї війни. Але найбільше ми хотіли б, щоби був тривалий світ. Я не знаю, як і коли завершиться ця війна. Але я знаю, що миру не буде, якщо Путін отримає, що хоче в Україні. Тому що тоді він буде тиснути далі. 2022 року – якою буде наступна мета?” – сказав він під час виступу у Європейському парламенті.
За його словами, світ не буде ні стійким, ні тривалим, якщо російський диктатор Володимир Путін, лідери КНР Сі Цзіньпін та КНДР Кім Чен Ин, а також режим в Ірані почуватимуться сильніше. Він наголосив, що угода про завершення війни в Україні, яка служила б їх інтересам, стала б шляхом до глобальної нестабільності.
Рютте також зазначив, що світ може бути тривалим лише тоді, коли Україна прийде за стіл переговорів із позицій сили:
“Для цього вона потребує нашої подальшої допомоги – більше зброї та швидше, – щоб вона могла захистити себе краще та вести переговори навколо доброї угоди для України, а також для Європи та для миру”.
У той же час, говорячи про ситуацію з безпекою в самій Європі, Рютте зазначив, що вона не перебуває у стані війни, але й не перебуває у стані миру. РФ посилює свою дестабілізаційну кампанію проти країн Заходу: “Те, що ми раніше називали гібридною війною, я б назвав дестабілізаційною кампанією. І Росія не самотня – поруч із нею Китай, Північна Корея та Іран”, – зазначив він.
Генсек додав, що вже третина країн-членів НАТО досягла витрат на оборону у розмірі 2% від ВВП, але цього недостатньо для того, щоб гарантувати безпеку в майбутньому. Він закликав збільшити витрати на оборону і прискорити виробництво критично важливого озброєння. Йдеться зокрема про кораблі, літаки, танки, дрони, боєприпаси та супутники.
“У середньому європейські країни легко витрачають до чверті національного доходу на пенсії, охорону здоров'я та соціальну допомогу. І нам потрібна лише невелика частка цих коштів, щоб зробити оборону набагато сильнішою”, – констатував Рютте.