Україна може створити ядерну бомбу: у The Times назвали терміни та умову, яка залежить від Трампа

Різне

На Заході не забули закид президента Володимира Зеленського про байдужість союзників та заяву про те, що Україна або створить свою ядерну зброю, або стане членом НАТО.

Видання The Times з посиланням на документ, підготовлений для Міноборони України повідомляє, що Київ може створити елементарну ядерну бомбу протягом кількох місяців за умови, якщо Дональд Трамп відмовиться надавати військову допомогу.

Зазначається, що країна зможе швидко створити базовий пристрій із плутонію за технологією, аналогічною бомбі “Товстун”, скинутою на Нагасакі 1945 року, йдеться у доповіді.

“Створення простої атомної бомби, як це зробили Сполучені Штати в рамках Манхеттенського проекту, не було б складним завданням через 80 років”, – йдеться в документі.

Там сказано, що не маючи часу на будівництво та експлуатацію великих підприємств, необхідних для збагачення урану, у воєнний час Україні довелося б покладатися на використання плутонію, вилученого з відпрацьованих паливних стрижнів, які були вивезені з українських ядерних реакторів.

Україна, як і раніше, контролює дев'ять діючих реакторів і має значний ядерний досвід, незважаючи на те, що 1996 року відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу у світі. У доповіді йдеться:

“Вага реакторного плутонію, що є в розпорядженні України, можна оцінити в сім тонн… Для створення значного арсеналу ядерної зброї знадобиться набагато менше матеріалу… Кількість матеріалу достатньо для сотень боєголовок з тактичною потужністю в кілька кілотонн”.

Така бомба матиме потужність приблизно за одну десяту від потужності “Товстуна”, укладають автори документа.

“Цього було б достатньо, щоб знищити цілу російську авіабазу чи зосереджені військові, промислові чи логістичні об'єкти. Точна потужність ядерного заряду буде непередбачуваною, оскільки в ній будуть використані різні ізотопи плутонію”, – розповів автор доповіді Олексій Іжак. Він є завідувачем відділу Національного інституту стратегічних досліджень України, державного дослідницького центру, який виступає консультативним органом при адміністрації президента та Раді національної безпеки та оборони України.

“Плутоній необхідно буде підірвати за допомогою складної традиційної вибухової конструкції, яка повинна відбуватися з високою швидкістю хвилі детонації одночасно по всій поверхні плутонієвої сфери”, – йдеться в доповіді.

Технологія складна, але в межах компетенції України сказано у брифінгу.

Західні експерти вважають, що Україні знадобиться щонайменше п'ять років, щоб розробити ядерну зброю та відповідний носій, але Валентин Бадрак, директор Центру армії, наполягає, що Україна менш ніж через рік створить власні балістичні ракети.

“Через шість місяців Україна зможе показати, що має можливість створення балістичних ракет великої дальності: у нас будуть ракети з дальністю польоту 1000 км”, – сказав експерт.

Аналітики стверджують, що якщо США відмовляться від України, Великобританія могла б виконати свої зобов'язання щодо безпеки відповідно до Будапештського меморандуму, допомагаючи Україні розробляти ядерне стримування з огляду на те, що вона не має звичайних засобів, щоб перешкодити Росії захопити Україну.

Іжак вважає, що порогом для розробки програми ядерного переозброєння стане досягнення військ Путіна міста Павлограда. На його думку, ще небагато, і виникне ризик того, що деякі з найбільших міст України, такі як Дніпро та Харків, можуть впасти до того, як буде розроблена зброя. Іжак додав:

“Я був здивований повагою, яку Сполучені Штати відчувають до ядерної загрози Росії. Можливо, це коштувало нам війни. Вони ставляться до ядерної зброї як до якогось Бога. Тож, можливо, нам також настав час помолитися цьому Богу”.

У Кремлі нервово сприйняли заяву президента України Володимира Зеленського щодо можливості відновлення Києвом ядерного потенціалу.

Рейтинг статті