Розповідаємо, яке церковне свято відзначають православні 22 січня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
22 січня за новим церковним календарем православні згадують святого апостола від 70-ти Тимофія. У народному календарі – Тимофіїв день. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 22 січня (4 лютого за старим стилем) – день пам'яті апостола від 70-ти Тимофія, учня апостола Павла і першого єпископа Ефеса.
Апостол Тимофій жив у I столітті, був родом з міста Лістри в Малій Азії. Одного разу до них у місто з проповіддю християнства прийшли апостоли Павло і Варнава. За молитвою святого Павла зцілився кульгавий від народження юнак, після чого багато жителів увірували в Христа й охрестилися, серед них – і Тимофій з матір'ю Евнікою та бабкою Лоїдою.
Тимофій став ревним учнем апостола Павла, а незабаром – його супутником і помічником у проповідях. Апостол Павло називав Тимофія своїм сином, а через 15 років висвятив його на єпископа Ефеської Церкви.
Святий Тимофій закінчив своє життя мученицьким чином: коли в Ефесі язичники проводили свято на честь ідолів, апостол намагався зупинити їх і проповідувати віру в Христа. Язичники в люті накинулися на святого і побили камінням. У IV столітті святі мощі апостола Тимофія перенесли до Царгорода (він же Константинополь, а нині Стамбул), до храму Святих Апостолів.
***
Також 22 січня за новим стилем у церкві вшановують пам'ять преподобномученика Анастасія Персянина і преподобномученика Анастасія Печерського, диякона.
Про що говорять прикмети на 22 січня
Помічено, що на Тимофія морози міцніші, ніж на Водохреща, тому їх і прозвали тимофіївськими. За прикметами дня судять про погоду та врожай:
- скло в хаті “запітніло” – до потепління;
- на вікнах з'явилися морозні візерунки – холоди будуть ще довго;
- снігопад на Тимофія – до гарного врожаю зернових, а сонце – до ранньої весни.
У народі 22 січня – свято Тимофій-напівзимник. Свою назву воно отримало за те, що цей день вважається серединою зими.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 22 січня, як і в будь-яке інше, не можна лихословити, бажати зла, мстити, сваритися, ображати будь-кого, а також відмовляти в допомозі. Церква засуджує лінь, ненависть, заздрість, жадібність, відчай.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: байдикувати, вирушати в далеку дорогу – може бути невдалою, і виносити сміття – з ним піде щастя.
Що можна робити 22 січня
У православне свято сьогодні звертаються до святого апостола Тимофія – до нього моляться за здоров'я, дарування сил, допомогу в справах, зміцнення віри і наставлення на шлях істинний.
За народними звичаями дня сьогодні заведено допомагати чимось своїм родичам – це забезпечить благополуччя в родині.
Хто відзначає день ангела 22 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анастасія, Юхим, Тимофій, Макар, Петро, Микола, Іван, Гавриїл.