Яке церковне свято відзначають віряни 3 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
3 квітня за новим церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Микиту Сповідника, а також відзначають день пам’яті ікони Божої Матері “Нев’янучий Цвіт”. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 3 квітня (16 квітня за старим стилем) – день пам’яті преподобного Микити Сповідника, ігумена Мідікійського, та ікони Божої Матері “Нев’янучий Цвіт”.
Микита Сповідник жив у VIII-IX століттях. Він народився в Кесарії Віфінській (нині – територія Туреччини), виховувався в християнських традиціях. В юності прислуговував у церкві, а потім прийняв чернецтво в Мідікійському монастирі. Через деякий час став пресвітером, а потім і ігуменом обителі.
Преподобний Микита мав дар зцілення: своєю молитвою він допомагав заговорити глухонімому, божевільного робив розсудливим. За імператора Лева Вірменина Микиту Сповідника відправили до в’язниці – за те, що він викривав єретиків та іконоборців. Але і там він невпинно молився і творив чудеса.
Святі мощі преподобного також мають здатність зцілювати. Микиту Сповідника вважають захисником слабких – дітей і хворих людей.
***
Ікона “Нев’янучий Цвіт” або “Благоуханний Цвіт” – одна з найшанованіших святинь і один із найкрасивіших образів, що випромінює ніжність і радість.

Він написаний приблизно в XVI-XVII столітті на Афоні, а оригінал ікони перебуває в Греції на стіні в монастирі Преображення. В основі цього образу – тексти гімну-акафісту, де Богородиця та Ісус порівнюються з нев’янучими та запашними квітами. “Ти єси Корінь дівоцтва і Нев’янучий Цвіт чистоти”, – так звучить він.
Існує багато іконографічних канонів образу. Пресвяту Богородицю зображують до пояса або сидячою на престолі, але на зображенні завжди є квіти – вони поміщені у вазонах або сплетені у вигляді гірлянд, прикрашають жезли. Найчастіше Діву Марію зображують із білою лілією, яка символізує непорочність.
Ікона вважається чудотворною, а молитва до неї дає сили і наставляє на праведний шлях, допомагає зберегти красу і молодість.
Яке церковне свято 3 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті святителя Кирила, єпископа Катанського, і святителя Хоми, патріарха Константинопольського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне святовідзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 3 квітня

У народі 3 квітня – свято Микитин день. За прикметами дня судять про погоду:
- дощ сьогодні – весна буде пізньою і непогожою;
- сонячна погода стоїть – буде спекотне літо і гарний урожай;
- багато березового соку – літо буде дощове;
- грім гримить – погода незабаром зіпсується.
За народними повір’ями в Микитин день прокидається водяний після зими.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 3 квітня, як і в будь-який інший день, не слід лаятися, пліткувати, ображатися й ображати, відмовляти в допомозі. Церква не схвалює брехню, лінь, жадібність, заздрість і відчай.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: цього дня забороняється шуміти на березі водойми, щоб не розгнівати водяного.
Що можна робити 3 квітня
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до чудотворного образу Богородиці. Перед іконою “Нев’янучий Цвіт” моляться про розраду в горі, вирішення сімейних проблем. Дівчата просять щасливого заміжжя, жінки – захистити сім’ю від негараздів. За старих часів ликом Пресвятої благословляли в день весілля молоду наречену. І, хоча цей образ і вважається жіночим, помолитися перед ним може кожен вірянин.
За народними повір’ями цього дня слід пригостити водяного – кинути у водойму трохи хліба, каші, курячих тельбушків, а вже потім можна йти на риболовлю. Нагадаємо, раніше ми публікували місячний календар кльову риби у квітні 2025 року з вдалими і невдалими днями для риболовлі.
За однією з прикмет, якщо цього дня вмитися відстояною водою, а потім вилити її під молоде деревце, то в людини додасться сил.
Хто відзначає день ангела 3 квітня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Микита, Ксенія, Юлія, Марина, Альбіна.