У понеділок, 29 листопада, в Україні православна Церква вшановує пам’ять євангеліста та апостола Левія Матвія. Він був одним із 12 учнів Ісуса Христа. У народі це свято отримало назву Матвіїв день.
Свої іменини святкують Федір, Василь, Віктор, Дмитро, Іван, Матвій, Михайло, Микола, Семен, Сергій, а за прикметами сьогодні судять про те, якою буде зима. Що можна, а що не можна робити у цей день, розповідає OBOZREVATEL.
День Матвія
До зустрічі зі Спасителем він був збирачем податей, а потім – одним із найближчих учнів Месії, свідком страждань, смерті та воскресіння Христа.
Апостол після Вознесіння Господнього вирушив разом з іншими учнями Спасителя на проповідь. Святий Матвій, на прохання юдеїв, у 42-му році написав Євангеліє (перша книга Нового Завіту та перша з чотирьох канонічних Євангелій), зобразивши в ньому земне життя Христа та його вчення.

Апостол з благовістям обійшов Палестину, Сирію, Мідію, Персію, Парфію. Святий закінчив у Ефіопії мученицькою кончиною. Його стратили на території сучасної Грузії в римській фортеці Апасарос за проповіді.
У народі цей день назвили День Матвія або Вітродуй, так як у цей час дув сильний поривчастий вітер.
За традицією люди ходили цього дня один до одного в гості. Господарі накривали стіл пісними стравами, оскільки вже розпочинався Різдвяний піст. Від трудомістких робіт відмовлялися, і час присвячували спокійному відпочинку.
На Русі існував звичай пов’язаний із цим днем. Він стосувався небажаних гостей. Якщо ті все ж таки приходили в будинок, то відразу після їхнього відходу господарі починали прибирання – мили підлогу, протирали дверні ручки і ті предмети, яких торкалися неприємні їм люди. Вважалося, що після такого ритуалу ті не зазирнуть.
Що можна, а що не можна робити 29 листопада
- На стіл цього дня не можна було сідати – до біди;
- Не можна було розгулювати в одній шкарпетці. Вважалося, що це може спровокувати смерть когось із близьких;
- Слід було прислухатися до порад почутих цього дня. Вважалося, що ті можуть допомогти знайти вихід із складної ситуації.
Прикмети 29 листопада
- Одягнені речі навиворіт обіцяли великі неприємності;
- Відлига, що почалася, вказувала на сильні морози в найближчому майбутньому;
- Якщо день був теплий та дощовий, то такою ж обіцяла бути зима загалом.
Раніше OBOZREVATEL