24 квітня за новим церковним календарем вшановують святого Саву Стратилата і з ним 70-ти воїнів, а також преподобного Саву Печерського і чудотворну Молченську ікону Богоматері. Сьогодні також – Світлий четвер. Розповідаємо про традиції, народні прикмети та заборони дати і яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 24 квітня (7 травня за старим) – день пам’яті мученика Сави Стратилата, преподобного Сави Києво-Печерського, а також Молченської ікони Божої Матері.

Сава жив у III столітті, був хоробрим воїном і удостоївся чину воєводи-стратилата. Він сповідував християнство і часто допомагав нужденним і знедоленим, за що набув дару чудотворення і зцілення.

Імператор Авреліан, дізнавшись про віросповідання Сави, намагався змусити його зректися віри. Коли Сава відмовився, його піддали тортурам, але воєвода дивом залишався неушкодженим. 70 воїнів, які стали свідками цього, теж увірували в Христа. Їх засудили до страти, а святого Саву кинули в темницю. Він загинув, але так і не зрікся віри.

***

Про Саву Печерського збереглося небагато інформації. Відомо, що він жив у XIII столітті і подвизався в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря. У “Книзі про святих” і в каноні служби Києво-Печерським Саву Печерського називають чудотворцем. Пам’ять його звершується 24 квітня – заради тезоіменитства зі святим Савою Стратилатом.

***

Молченська ікона Божої Матері – це головна святиня Молченського жіночого монастиря, що знаходиться в Путивлі (Конотопський район Сумської області), а також одна з найбільш шанованих ікон Північно-Східної України.

Образ з’явився 1405 року на болоті Молче. До цього, у XIII столітті тут жили ченці Києво-Печерського монастиря, які сховалися від татаро-монгол. Після смерті ченців про них забули, але в XV столітті на дереві біля болота з’явилася ікона Богоматері. Сяючий образ помітив бортник, він же почув голос, який говорив про зведення на цьому місці церкви. Бортник розповів про явище, духовенство та мешканці міста вирушили на місце й відслужили там молебень, а дехто навіть зцілився.

На тому місці спочатку побудували каплицю, а потім Різдво-Богородичну церкву. Згодом там виникла Молченська пустинь, яку в 1600-х роках зруйнували татари. Але ченці сховали образ у новому міському чоловічому монастирі – Великій Молченській обителі. На жаль, унаслідок пожежі ікона загинула, але зберігся перший список (копія) образу, створений 1724 року. Він також вважається чудотворним.

Коли 1923 року Молченський монастир закрили, ікона зникла. Але 1969 року одна вдова передала місцевому священику Георгію старовинну ікону. Священик зрадів, сподіваючись, що це втрачений образ, але виявилося, що це був Володимирський образ. Однак згодом під ним виявили чудотворну Молченську ікону. Вона зберігалася в будинку священика до 1995 року, а потім її перенесли у нововідкриту Молченсько-Путивльську обитель. Зараз святий образ перебуває в храмі Різдва Пресвятої Богородиці і славиться своєю цілющою силою.

Яке церковне свято 24 квітня за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті Антипи, єпископа Пергама Асійського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

***

24 квітня, як за новим, так і за старим стилем – Світлий четвер. Цього дня продовжують славити воскресіння Христа. У храмах відбуваються святкові богослужіння, як і раніше, навстіж відчинені Царські врата. Віряни ходять на служби, дякують і вітають зі святом близьких.

Про що говорять прикмети на 24 квітня

24 квітня - прикмети на сьогодні / pixabay.com

У народі 24 квітня – свято Євсеїв день, назване так на честь мученика Євсевія, пам’ять якого також звершується сьогодні. Прикмети дня говорять про майбутню погоду і врожай:

  • день спекотним видався – червень буде прохолодним;
  • сережки на березі вже з’явилися – можна сіяти овес;
  • багато комарів – до гарного врожаю вівса;
  • дощ пішов – до врожаю жита;
  • зацвіла черемха – незабаром буде холодно.

Помічено, то після цього дня будуть ще 12 нічних заморозків.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 24 квітня не слід сваритися, сваритися, влаштовувати п’янки, об’їдатися. Церква не схвалює жадібність, заздрість, лінь.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять починати нових справ – усе буде даремно. Заборонено позичати і перераховувати гроші – це до бідності, а також не можна в жодному разі відмовляти в допомозі – необережним вчинком можна накликати злидні.

Що можна робити 24 квітня

Сава Стратилат – покровитель військових, у православне свято сьогодні святому моляться з проханнями зміцнити дух, винести всі тяготи життя.

Перед Молченською іконою Богородиці моляться про захист від нападу ворогів, про зцілення хвороб, захист від пожежі. За молитвою перед образом зцілюються хворі на нервові захворювання та психічні розлади.

У народі Світлий четвер називають Навський (“навь” – потойбічний світ), Великдень мертвих. За звичаями цього дня згадують померлих родичів, але сумувати за ними не можна – потрібно згадувати хороші справи, які зробили. За старих часів цього дня залишали відкритими двері – щоб померлі могли зайти в гості.

За народними традиціями сьогодні заведено готувати страви з вівса – кашу, хліб, суп, вівсяне печиво і кисіль, щоб був багатий врожай, а також печуть вівсяні млинці – ними пригощають близьких і нужденних, щоб у домі був достаток.

Хто відзначає день ангела 24 квітня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Валентин, Єлизавета, Інокентій, Овсій, Йосип, Леонтій, Микола, Сава, Сергій, Фома.

За старим стилем день ангела в Антипа, Івана, Якова.