23 червня – Трійці. Що суворо заборонено робити, в це велике свято. Деталі

Новини

Яке церковне свято відзначають 23 червня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

23 червня православні віряни відзначають велике свято – Трійцю (П’ятидесятницю). За новим церковним календарем згадують мученицю Агрипину Римську. У народі день прозвали Аграфена Купальниця. Про традиції та прикмети 23 червня, яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

23 червня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідні свята) змістилися на 13 днів раніше. Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

23 червня за новим календарним стилем (6 липня – за старим) – день пам’яті мучениці Агрипини Римської.

Агрипіна народилася в Римі. Усе своє життя вона присвятила служінню Богу. За часів правління імператора Валеріана почалися гоніння на християн. Агрипину, як і інших християн, привели на суд і змушували відректися від віри, а коли вона відмовилася, то стали катувати, і Агрипінна померла. Тіло святої таємно відвезли до Сицилії – відомо, що біля її мощей неодноразово відбувалися випадки зцілення. У IX столітті мощі мучениці перенесли до Константинополя.

***

23 червня 2024 року православні віряни відзначають одне з дванадесятих свят – Трійця, або П’ятидесятниця. Дата свята змінюється щороку, його відзначають на 50-й день після Великодня, як за новим, так і за старим стилем (звідси і назва – П’ятидесятниця).

Свято присвячене події з Євангелія – сходженню Святого Духа на апостолів, який наділив їх особливою силою, й вони могли проповідувати Євангеліє в усьому світі та доносити звістку про Ісуса, як про Спасителя всього людства. Трійця також позначила триєдність Бога – Бог Отець, Бог Син і Святий Дух існують у єдності, творячи світ і освячуючи його Божественною благодаттю.

Церковне свято 23 червня за старим стилем

23 червня за старим календарним стилем – Трійця, день пам’яті священномученика Тимофія, єпископа Прусського.

Про що говорять прикмети на 23 червня

За прикметами дня судять про погоду і врожай:

дощ на Трійцю – рік буде врожайним і через 5 днів встановиться сонячна погода;
погода спекотна стоїть – усе літо буде посушливим;
небо в зірках – восени буде багато грибів;
гроза почалася – цього року не буде горіхів;
веселка після дощу – знову піде дощ.

У народному календарі 23 червня – свято Аграфена Купальниця, вважається, що цього дня потрібно обов’язково викупатися у ванній або лазні.

Що сьогодні не можна робити 23 червня
Сьогодні, як і в інший день, церква не вітає сварок, лайки, виступає проти наклепу, пліток, жадібності, заздрості, зневіри. Не слід займатися важкою фізичною працею, заборонено відмовляти в допомозі тим, хто просить і розпивати міцний алкоголь.

Цього року свято Трійці збігається з передоднем свята Івана Купала, коли прийнято купатися у водоймах. Але народні прикмети на Трійцю забороняють це робити – за повір’ями, можна потонути, тому краще прийняти ванну або піти в лазню.

Що можна робити 23 червня

На велике свято віряни йдуть в храм на святкову службу. У Святого Духа, за прикметами, цього дня нічого не можна просити – тільки дякувати за порятунок і захист. У молитвах до святої Агрипини звертаються з проханнями про зцілення в разі хвороб, моляться про швидке одужання.

За традицією оселі та храми напередодні Трійці прикрашають квітами, травами, гілками дерев і листям лепехи, яку в народі називають цар-зіллям. Вони символізують багатство, процвітання і продовження життя. Також у свято влаштовують багате святкове застілля.

Гарна прикмета на Трійцю – подати милостиню, це допоможе захистити себе від хвороб і негараздів. Також у народі кажуть, що якщо на Трійцю засватаються, а на Покрову одружаться, то подружжя житиме довго в любові та злагоді.

Квіти і трави, зірвані на Трійцю, в народі вважаються цілющими і здатними вилікувати будь-яку недугу, а роса на світанку має особливу силу – вона здатна зцілювати.

23 червня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Митрофан, Олексій, Антон, Петро, Олександр, Федір, Артемій. За старим стилем іменини в Олександра, Антоніни, Василя, Івана, Тимофія, Феофана.

Рейтинг статті