21 лютого за новим церковним календарем православні згадують преподобного Тимофія Олімпійського, архієпископа Євстафія Антіохійського, а також Козельщинську (Козельщанську) ікону Божої Матері. У народі день прозвали Тимофій Весняний. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 21 лютого (6 березня за старим стилем) – день пам'яті святого Тимофія Олімпійського, пустельника, який жив у VIII столітті.

Про життя святого відомо небагато. Тимофій народився в Італії. З юних років він почав працювати при монастирі “Символи” біля гори Олімп. Так і отримав своє ім'я – Олімпійський.

У дорослому віці Тимофій вирішив стати відлюдником і багато років провів на самоті. Святий багато подорожував – на самоті ходив лісами, горами, пустелями. За свій спосіб життя і безперестанні молитви він отримав від Бога дар зцілення і вигнання нечистої сили. Прожив преподобний до глибокої старості.

***

Свою назву Козельщинська (Козельщанська) Богоматір отримала від районного центру на Полтавщині – містечка Козельщина. За переказами, образ був родинною реліквією козацької родини Козельських, засновників містечка. Останній із сім'ї не мав нащадків, тож свій маєток та ікону передав 1863 року графині Софії Михайлівні Капніст. Сталося так, що 1880 року одна з дочок графині Марія захворіла на параліч ніг. Її хотіли везти до московських лікарів, але напередодні вона так молилася іконі, що одужала. Відтоді Козельщинський образ стали вважати чудотворним.

Козельщинська (Козельщанська) ікона Божої Матері / Вікіпедія

1882 року граф Володимир Іванович Капніст побудував у містечку храм на честь Пресвятої Богородиці і помістив там ікону. На поклоніння до неї стікалася величезна кількість паломників. 1909 року біля чудотворної святині побував російський цар Микола II – просив у неї здоров'я для своєї дочки. З приходом більшовиків, ікону ховали в різних храмах на Полтавщині, а потім у Києві, в одній із приватних квартир.

З лютого 1993 року ікона перебуває в Козельщанському Різдвяно-Богородицькому жіночому монастирі.

Створення Козельщинської ікони приписують італійським майстрам, а її аналогією до є відома картина Леонардо да Вінчі “Мадонна з веретеном”.

Про що говорять прикмети на 21 лютого

21 лютого - прикмети на сьогодні / freepik.com

У народному календарі 21 лютого – свято Тимофій Весняний. Вважається, що після цього дня зима вже не страшна, а за прикметами судять, якою буде весна:

  • яка погода на Тимофія – такою і вся весна буде;
  • повітря тепле і сухе – весна буде теплою і швидко мине;
  • струмки потекли – сіяти потрібно рано.

За прикметами з цього дня починався сокорух у кленах і березах, тому рубати дерева не можна.

Що не можна робити 21 лютого

У церковне свято 21 лютого церква засуджує лихослів'я, лайку, плітки, брехню, лінь, жадібність, заздрість і відчай. Не слід відмовляти в допомозі та ображати тварин.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: виходити з дому без натільного хрестика, а також цього дня радять бути дуже обережним зі спиртними напоями – є ймовірність зробити дурницю.

Що можна робити 21 лютого

Святого Тимофія називають заступником бідних, батьком сиріт і розрадою скорботних. У православне свято сьогодні моляться преподобному з проханнями зцілити від хвороб.

До Козельщинської ікони Богородиці звертаються найчастіше за зціленням від кульгавості. Також існує народне повір'я, що Богородиця Козельщинська допомагає молодим дівчатам вийти заміж – кажуть, добре, якщо той, хто молиться, чиститиме ризу на іконі.

Цього дня заведено робити генеральне прибирання в домі й позбуватися від мотлоху, що накопичився за зиму, – вважається, що таким чином можна викинути з дому всі нещастя й біди. Сни цієї ночі вважаються пророчими.

Хто відзначає день ангела 21 лютого

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Захар, Тимофій, Григорій, Данило, Олександр, Іван, Костянтин, Георгій, Павло, Ольга.