Шлюб буде недовгим! 18 січня: церковне свято сьогодні, народні прикмети і три заборони цього дня

Різне

18 січня за новим церковним календарем згадують святителів Афанасія та Кирила, архієпископів Олександрійських. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 18 січня (31 січня за старим стилем) – день пам'яті святителів Афанасія та Кирила, архієпископів Олександрійських.

Афанасій Великий – один із отців Церкви. Він народився 297 року в Олександрії, з дитинства знав Святе Письмо. Якось разом з іншими дітьми він грався на березі моря: діти-християни вирішили хрестити друзів-язичників. Афанасія обрали “єпископом” і він здійснював хрещення, повторюючи слова, які чув у церкві під час таїнства. За ними з вікна спостерігав патріарх Олександрійський Олександр. Він велів покликати до себе дітей та їхніх батьків. Поговоривши з ними, переконався, що Афанасій провів хрещення за церковним статутом, тож визнав таїнство дійсним і доповнив його миропомазанням.

Коли Афанасій виріс, то став священиком. Разом із патріархом Олександром він їздив на Перший Вселенський Собор і там виступив зі спростуванням єресі Арія. Пізніше Афанасія обрали на Олександрійську кафедру, святитель керував церквою 47 років і за цей час зазнав чимало гонінь від аріан.

До наших днів збереглися його твори, коментарі до Святого Письма та життєписи, зокрема, і преподобного Антонія Великого.

***

Святитель Кирило – великий богослов. Про його життя відомо не дуже багато. Він народився в Єгипті, у знатній християнській родині в другій половині IV століття. Його дядько був архієпископом Олександрії, він же і навчав Кирила. Сам же Кирило був родичем Афанасія Великого.

У 412 році Кирило зайняв Олександрійську кафедру. Він став одним із найвпливовіших людей в Олександрії, виступав проти різних гілок християнства і закривав їхні церкви, вів постійну боротьбу з єретиками, а згодом вигнав з Олександрії й іудеїв.

Про що говорять прикмети на 18 січня

18 січня - прикмети на сьогодні / freepik.com

Спостерігаючи за прикметами цього дня, можна судити про погоду надалі та врожай:

  • вранці сніг пішов – до гарного врожаю хліба та гречки;
  • мало снігу зовсім лежить – буде мало ягід і грибів;
  • небо всипане зірками – до врожаю пшениці та гороху.

У народі 18 січня – свято Афанасіїв (Опанасів) день, Афанасій зимовий. У цю дату зазвичай чекали морозів.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 18 січня, як і в будь-який інший день, церква засуджує ненависть, лінь, заздрість. Не можна злитися і бажати зла, мстити, не слід відмовляти в допомозі, лаятися, лихословити, засуджувати і пліткувати.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: вінчатися і справляти весілля – вважається, що шлюб буде недовгим, а також хрестити дітей, хоча Церква не забороняє цього. День вважається невдалим для великих справ, тому не радять починати щось нове.

Згідно з народними повір'ями, не варто сьогодні також розповідати страшні історії – можна притягнути до себе неприємності.

Що можна робити 18 січня

У православне свято сьогодні з молитвами можна звернутися до святих Афанасія і Кирила, як до заступників за нас перед Богом. У святих просятьпропрощення гріхів, настанову на шлях істинний, здоров'я, допомогу в боротьбі з епідемією, благополуччя, смиренність і терпіння. Також моляться про вирішення будь-яких питань, пов'язаних із вірою.

За старих часів у народі існувала традиція на Афанасія обходити дім зі свічкою і молитвою – так захищали його від недоброго. День вважається невдалим для весілля, але сприятливим для сватання.

Хто відзначає день ангела 18 січня

Іменини сьогодні за церковним календарем у Панаса, Сергія, Миколи, Володимира, Вольдемара, Олександра, Михайла, Кирила, Дмитра, Максима, Євгена, Іларіона, Омеляна, Оксани, Ксенії, Марії.

Рейтинг статті