В Україну на початку квітня надійшло аномальне тепло. Ртутний стовпчик піднявся до літніх показників. Однак у другій половині квітня і навіть у травні ще цілком можливі заморозки. Через це може бути втрачена частина врожаю як озимих культур, так і садових – абрикосів і черешень.
Про те, що небезпечне таке раннє тепло для агросектору, розповіли експерти.
Що може статися з урожаєм зернових
На думку незалежного експерта з агротехнологічних питань, керівника компанії Art FieldS Олексія Сергієнка, таке інтенсивне раннє тепло може зашкодити озимим культурам, які були посіяні пізно. Йдеться про озимі, які торік сіяли у жовтні-листопаді. Вона не встигла розкуситися і зміцніти до зими, і тепер мала б надолужити втрачене навесні. Але таке раннє тепло може викликати стрибок озимих із фази куща у фазу дозрівання, що негативно позначиться на врожаї.
“Кожній фазі розвитку пшениці відповідають певні температурні показники. Для фази куща це +17-18°С. А коли температура досягає +25-27°С, а на сонці навіть +30°С, то пшениця досить швидко проходить фази вегетації, як кажуть, старіє, недокушується, і надто швидко переходить до фази виходу в трубку. Тому це може призвести до втрати врожайності навіть за наявності вологи”, – каже Сергієнко.
Крім того, як вважає експерт, таке надмірне тепло надто ущільнює графік весняно-польових робіт. Тому аграріям доведеться їх проводити у прискореному темпі, щоб встигнути засіяти зерно в землю, доки у ній достатньо вологи.
Дещо іншої думки дотримується керівник відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко. Вона каже, що таке аномальне потепління панувало в Україні лише кілька днів. Отже, воно не встигло кардинально вплинути на вегетацію рослин, тому негативних наслідків від такої кліматичної аномалії не повинно бути.
“Все буде добре. Температури +20-27°С, звичайно, є аномальними для березня, був би це червень, то це взагалі відповідало б нормі. Однак таке тепло нетривале, два-три дні, тому нічого страшного не станеться. Навпаки, це буде поштовх до активного розвитку рослин”, – переконана Адаменко.
Сади можуть постраждати від ймовірних заморозків
Весняні заморозки – дуже поширене явище. Вони нерідко трапляються у квітні, а часом і навіть у другій половині травня. Звісно, це може дуже відчутно нашкодити садам. Адже зараз в Україні вже активно цвітуть абрикоси, розцвіла алича і розпустили суцвіття черешні. Якщо на все це впаде заморозок, то більшість урожаю ранніх кісточкових культур може бути втрачена.
“Сади можуть почати цвісти, сформувати рожевий бутон, а потім можуть повернутися холоди і навіть морози. У квітні траплялися заморозки, і до -10°С бувало навіть у третій декаді травня. Це означає можливе пошкодження дерев, які рано відновлюють вегетацію, – раніше всього абрикосів та персиків. Слива та яблуня у таких ситуаціях страждають менше”, – вважає Олексій Сергієнко.
А ось Тетяна Адаменко налаштована оптимістичніше. Фахівець переконана, що короткочасне тепло не зашкодить садам, як і посівам зернових. Адже вже зараз температура увійшла до норми, і дерева не встигли на неї відреагувати.
“Це поштовх до зацвітання, але навряд це буде дуже швидко, адже температури швидко знизяться до +10-12°С вдень, тобто до нормальних для цього періоду показників. Звичайно, деякі абрикоси десь і зацвітуть, але не масово” , – запевнила експерт.
Втім, абрикоси все ж таки встигли зацвісти масово. Зараз активно цвітуть усі абрикосові дерева, а також розквітли інші ранні кісточкові культури. Щоправда, у першій половині квітня синоптики заморозків не прогнозують. Сподіватимемося, що й друга половина весни пройде без погодних катаклізмів, і Україна буде зі щедрим урожаєм як на полі, так і в саду.